ארמניה ואזרבייג'ן מאשימות זו את זו בהרחבת הלחימה ומתקפות מחוץ לחבל המריבה - נגורנו-קרבאך. במהלך העימותים שהחלו השבוע נהרגו 95 בני אדם, בהם 11 אזרחים. מועצת הביטחון של האו"ם הכריזה היום (שלישי) כי היא תקיים ישיבת חירום כדי לנסות לסיים את הלחימה בין המדינות סביב אזור המחלוקת. בתיעוד שהופץ בטוויטר הצבא הארמני מיירט כטב"ם ששייך לצבא אזרבייג'ן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

משרד החוץ הארמני דיווח שאזרח נהרג אחרי שכוחות אזרים הפגיזו תשתיות אזרחיות-צבאיות בעיירה בגבול ודיניס הממוקם כמה ק"מ ממוקדי הלחימה של הימים האחרונים. מנגד, משרד ההגנה של אזרבייג'ן האשים את ארמניה בהפגזת אזור דשקאסאן, צפונית לנגורנו-קרבאך דיווח שבארמניה מכחישים.

עם ההסלמה בלחימה, גובר החשש שהסכסוך יתעצם. מועצת הביטחון של האו"ם תקיים הערב שיחת חירום בדלתיים סגורות. בלגיה הגישה בקשה רשמית לקיים את הישיבה אחרי שצרפת וגרמניה דרשו להעלות את הנושא לסדר היום.

 

 

במהלך השבוע האחרון, צבאות ארמניה ואזרבייג'ן התכתשו באזור המחלוקת נגורנו-קרבאך. שני הצדדים מאשימים זה את זה בחידוש התקיפות שבמהלך נהרגו ונפצעו עשרות. ביום ראשון האחרון פרצו קרבות קטלניים באזור השוכן בתוך אזרבייג'ן, אך נמצא בשליטת כוחות ארמנים אתניים שנתמכים על ידי ממשלת ירוואן מאז שנת 1994.

הקרבות בין אזרבייג'ן לארמניה (צילום: reuters)
גופות חיילים, ככל הנראה אזרים, באזור הלחימה | צילום: reuters

הסכסוך בין ארמניה לאזרבייג'ן נותר בלתי פתור למעלה משלושה עשורים מאז הסתיימה המלחמה האלימה בהרי הקווקז על המובלעת האתנית של נגורנו קרבאך. משנת 1994 נמצא חבל הארץ בשליטתו של הצבא הארמני, אך בין המדינות פורצים לעיתים עימותים המאיימים על יציבות האזור בו עוברים צינורות המובילים נפט וגז לשווקים רבים בעולם.