לראשונה בהיסטוריה: מטוס של צבא צ'אד חצה את המרחב האווירי של סודן ונחת הלילה (בין רביעי לחמישי) בישראל. על המטוס הועמסו 20  טונות של סיוע הומניטרי למדינה מוכת השיטפונות. האירוע התקדימי, בוצע על ידי ארגון הסיוע Israeli Flying Aid לאחר שהרעיון עלה במפגש בין ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש המל"ל מאיר בן שבת עם מקבילו הצ'אדי, עבדל קארים דאבי, בשבוע שעבר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"ההפתעה הכי גדולה של הקברניט הצ'אדי כשהוא נחת הייתה לראות שמאחורי המבצע הזה עומדות שתי נשים, מאיה צוקרמן ואני", סיפרה גל לוסקי, שעומדת בראש ה- Israeli Flying Aid ל-N12. "אני מקווה שהם יתרגלו כי בסוף השנה הזו מתוכננת משלחת של 12 אנשי צוות רפואי לבצע בצ'אד הכשרות בכל הקשור לקורונה".

צ'אד, כמו שכנתה סודן, מוצפת בשיטפונות בעונה הגשומה באזור אגם צ'אד. מלבד נזקי השיטפונות הישירים, הדבר גם מייצר התפשטות של מלריה, מחלות זיהומיות, שלשולים והקאות. במחנה הפליטים שנמצא שם יש 30 אלף בני אדם, 12 אלף מתוכם חולי מלריה. הנפגעים העיקריים מהמצב הזה הם תינוקות וילדים צעירים וקשישים ובהיעדר טיפול תומך "מדובר במרשם קטלני למוות מוקדם ומיותר", כמו שאומרת לוסקי.

לרוב הארגון מבצע את פעולותיו מתחת לרדאר התקשורתי, אך המקרה של צ'אד שונה משום שלמדינת ישראל יש יחסים דיפלומטיים חדשים עם המדינה. כך, במהלך השיחה של רה"מ, ראש המל"ל ויו"ר הקבינט הצ'אדי, הוצע לערב את Israeli Flying Aid לסייע בנזקי השיטפונות.

בתוך ימים ספורים הסיוע כבר יצא לפועל: מטוס הרקולס שהמריא מצ'אד, חצה את המרחב האווירי של סודן, נחת בבסיס חיל אוויר בדרום והועמס בציוד: אוהלים ל-12 אלף איש, מרססים שממגרים את יתושי המלריה, ציוד מיגון לצוותים הרפואיים להתמודדות עם הקורונה ועוד. חלק משמעותי מהציוד ניתן על ידי הוועד היהודי האמריקני, והשאר ניתן על ידי עמותת פרויקט יוסף, שמשתפת פעולה עם Israeli Flying Aid בשקט כבר מספר שנים, בעיקר במקומות עוינים.

בנו של נשיא צ'אד ואלי כהן
העברת ציוד לצ'אד (צילום: טבוסוב אמיל, Israeli Flying Aid)
העברת ציוד לצ'אד | צילום: טבוסוב אמיל, Israeli Flying Aid

"צ'אד חתמה על יחסים דיפלומטיים עם ישראל ובניגוד למדינות אחרות, ההנהגה שם מאוד גאה בחתימה עם ישראל", מספרת לוסקי. "כשהייתה המשלחת הראשונית שלנו לא הסתרנו את הזהות הישראלית שלנו. בסמל שלנו יש מגן דוד והוא הופיע על כנפי המטוס ועל מדי המשלחת, ומידי ערב הופענו במהדורה המרכזית בטלוויזיה הצ'אדית שסיקרה את הפעילות שלנו".

לא רק איתני הטבע פוגעים באזור השיטפונות בצ'אד. באזור פועלים ארגונים מהקיצוניים והאלימים ביותר בעולם כמו בוקו חארם, שמייצר אינספור קורבנות אונס ומשתמש באופן קבוע בפרקטיקה של עריפת ראשים. אך ב- Israeli Flying Aidממשיכים לפעול בכל מקום. "זאת לא עמותה רגילה", מתארת לוסקי. "זה ארגון שמתפקד כמו יחידה צבאית מובחרת".