שלושה ימים אחרי שפיצוץ אדיר החריב חלקים גדולים מביירות, מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה שבר את שתיקתו. במהלך הנאום שלו הוא התייחס להאשמות הנחרצות כלפי הארגון ואמר: "זה עוול יוצא מן הכלל. איו לנו דבר בנמל - לא מחסן טילים ולא אף נשק, שום דבר".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הלחץ על חיזבאללה גבר בימים האחרונים לאחר שמופנית כלפיו בין היתר אצבע מאשימה מצד האזרחים וגורמים שונים בעיקר בשל ההערכה שהוא אחסן בנמל נשק רב. בדומה לדיווחים בימים האחרונים נסראללה הדגיש בנאומו כי הוא לא רוצה חקירה בין לאומית אלא חקירהה פנימית שתנוהל על ידי הצבא ותמצה את הדין עם כל האחראים לאסון. מנגד, אנשי המחנה הסוני מעריכים שבנמל היו, בין השאר, אמצעי לחימה, תחמושת ונשק של ארגון הטרור. 

בנאום הראשון שלו מאז האסון הכבד, אמר נסראללה: "לפני שדחיתי את נאומי, התכוונתי לנאום בין היתר על הסוגיות הנוגעות לישראל, אך היום, בעקבות האסון, לא אדבר על כך. אדבר על האסון בלבד. מבחינתנו בחיזבאללה - אנחנו מוכנים לעזור, כל מוסדותינו ואמצעי האנושיים והחומריים לרשות המדינה כדי להתמודד עם האסון הזה".

אסון בנמל בירות בלבנון (צילום: AP)
צילום: AP

"כשקורה אסון כזה בכל רחבי העולם מתעלים על פני כל המחלוקות והסכסוכים ועוזרים זה לזה, עוזבים כל דבר אחר ונותנים הזדמנות לטיפול בפצועים. בלבנון, למרבה הצער, מאז השעה הראשונה - בו בזמן שאף אחד לא יודע מה קרה שם - הציגו גרסה נחרצת - זה מחסן טילים של חיזבאללה שהתפוצץ. זה עוול יוצא מן הכלל - בלי שום תחקיר - המחסן של חיזבאללה, הטילים של חיזבאללה, חיזבאללה, חיזבאללה. אני מדגיש כי איו לנו דבר בנמל - לא מחסן טילים ולא אף נשק, שום דבר, לא מחסן ולא שם דבר אחר שלנו".

נסראללה המשיך להכחיש בתוקף שהיה בנמל נשק של חיזבאללה: "אשר לטענה שחיזבאללה נושא באחריות כי הוא יושב בנמל ושולט בו: איננו מנהלים את הנמל, ולא יודעים מה יש בו. אנחנו יודעים מה יש בנמל חיפה טוב יותר ממה שיש בנמל בירות, זה התפקיד של ההתנגדות". 

"הדבר החשוב הוא החקירה. הנשיא הודיע שהאירוע יחקר ברצינות, כל מי שמעורב ייתן את הדין. יש קונצנזוס לבנוני לגבי חקירה שצריכה להתנהל בצורה הוגנת, כשכל מי שמעורב צריך לתת את הדין ללא קשר לשיוך העדתי או הפוליטי שלו".

אסון בנמל בירות בלבנון (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

תושבי לבנון זועמים

מוקדם יותר היום, נשיא לבנון אמר לכלי תקשורת מקומי כי נסיבות הפיצוץ עדיין נחקרות וייתכן והגורם לאסון הכבד הוא התערבות זרה. לדבריו, ישנה אפשרות שהפיצוץ התרחש בשל פגיעתו של טיל, פצצה או פעולה אחרת של גורמים זרים. 

המונים יצאו הלילה להפגין על המצב הקשה ששורר בלבנון בימים האחרונים, בין המפגינים היו גם כמה עשרות עובדי נמל שאף ניסו לפרוץ לבניין הפרלמנט. 18 בני אדם נעצרו בניסיון הנועז הזה שלא צלח ושאר המפגינים פוזרו על ידי כוחות המשטרה באמצעות גז מדמיע. 

הסיבה המרכזית לזעם של המפגינים נובעת מהגילויים האחרונים של מסמכים שמראים כי גורמים רבים בממשל הלבנוני ידוע על קיומו של האמוניום החנקתי בנמל בביירות. מסמכים חדשים שנחשפו השבוע מעידים שכמה סוכנויות ממשלתיות בלבנון עודכנו על האמוניום החנקתי שאוחסן, כולל משרד המשפטים הלבנוני, אך אלה לא עשו דבר כדי למנוע אסון כמו זה שהתרחש. 

המחאות מחוץ לפרלמנט הלבנוני (צילום: רויטרס)
מחאות מחוץ לבניין הפרלמנט הלבנוני | צילום: רויטרס