נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן הודיע היום (שישי) שמדינתו שוקלת להשעות את היחסים הדיפלומטיים עם איחוד האמירויות, לסגור את השגרירות שלה במדינה ולהחזיר את השגריר לאנקרה. את הדברים אמר ארדואן בעקבות הסכם הנורמליזציה עליו הכריזו אתמול נתניהו, טראמפ ומחמד בן זייד. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מוקדם יותר היום גם משרד החוץ הטורקי ביקר בחריפות את דבר ההסכם. "לעולם לא נשכח את ההתנהגות של איחוד האמירויות שבגדה בעיקרון הפלסטיני", נכתב בהודעה.

בנימין נתניהו (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
בנימין נתניהו | צילום: קובי גדעון / לע"מ

בתוך כך, ראש הממשלה נתניהו הודה היום למנהיגי מדינות ערב שברכו על ההסכם: "אני מודה לנשיא מצרים א-סיסי, ולממשלות עומאן ובחריין על תמיכתם בהסכם השלום ההיסטורי בין ישראל לאיחוד האמירויות, שמרחיב את מעגל השלום ויטיב עם האזור כולו".

מוקדם יותר היום פורסם שראש המוסד יוסי כהן יעמוד בראש משלחת ישראלית שתצא בתחילת השבוע הבא לאבו דאבי. המשלחת צפויה להיפגש עם צמרת השלטון של איחוד האמירויות. במסגרת הפגישה ככל הנראה ייחתם הסכם הנורמליזציה וכן יתואם מפגש בין מנהיגי המדינות בעוד שבועות אחדים.

ראש המוסד יוסי כהן הדגיש לפני כשנה את ההזדמנויות של ישראל באיזור המפרץ: "המוסד מאתר כיום הזדמנות נדירה, אולי ראשונה בהיסטוריה של המזרח התיכון - להגיע להבנה אזורית שתוביל להסכם שלום כולל".

אתמול הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו רשמית על הסכם נורמליזציה היסטורי בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות שבמפרץ הפרסי - הסכם שהושג לאחר מגעים ממושכים בין שתי המדינות בתיווך ממשל טראמפ בארה"ב. התמורה לכינון היחסים - ויתור על תוכנית הריבונות. יועצו הקרוב וחתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, חשף: "סיכוי טוב שבימים הקרובים מדינה נוספת תחתום על הסכם עם ישראל".