תחקיר מקיף שהתפרסם במהלך הלילה (בין ראשון לשני) בעיתון "הניו יורק טיימס" קובע כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לא שילם מס הכנסה ב-10 מתוך ה-15 השנים האחרונות. על פי הפרסום, הנשיא, שהונו מוערך במיליארדי דולרים, נמנע מהתשלום לאחר שטען כי הפסדיו גדולים משמעותית מהכנסותיו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התחקיר חושף את התנהלותו לכאורה של הנשיא האמריקני מול מערכת ה-IRS, רשות גביית המסים של הממשל הפדרלי בארה"ב. "טראמפ לא שילם כלל מס הכנסה ב-10 מתוך 15 השנים האחרונות בגלל שדיווח שהוא הפסיד הרבה יותר כסף ממה שהרוויח", נכתב בידיעה הראשית של העיתון.

הפרסום הטיח האשמות כבדות נגד הנשיא – והעלה גם התנהלות בעייתית של בני משפחתו. "בתו איוונקה קיבלה 'דמי ייעוץ' שמטרתם הייתה להפחית את חשבון המס של המשפחה", נכתב בתחקיר. "גם בזמן שהצהיר על הפסדים, הוא הצליח להנות מאורח חיים מפואר על ידי הגדרת הוצאות אישיות כהוצאות עיסקיות - מגורים, מטוסים ועיצוב שיער עבורו בסך 70,000 דולרים ועוד שירותי איפור לבתו בסכום עתק של 95,000 אלף דולרים".

דונלד טראמפ בעצרת בחירות בדאלאס (ספטמבר 2016) (צילום: Tom Pennington, GettyImages IL)
טראמפ בעצרת בחירות, 2016 | צילום: Tom Pennington, GettyImages IL

העיתון הוסיף: "בשני העשורים האחרונים, טראמפ שילם כ-400 מיליון דולרים פחות משווי המס שאדם אחר במצבו ובמעמדו הכלכלי היה צריך לשלם". עוד נכתב כי הוא הרוויח 73 מיליון דולרים עבור עסקאות בחו"ל בשנתיים הראשונות שלו בבית הלבן, למרות ההתחייבות שלא ימשיך לבצע עסקאות זרות חדשות בעודו נשיא.

בנוסף נחשף כי ב-2016, השנה בה זכה טראמפ בנשיאות, הוא שילם מס בגובה של 750 דולר בלבד ובשנה לאחר מכן שילם סכום זהה. התחקיר מבוסס על מסמכים שהגיעו  לידי "הניו יורק טיימס" ואשר שופכים אור על מידע שהנשיא מסר בעצמו לרשות גביית המסים בארה"ב. בעיתון דיווחו כי טראמפ מחזיק בנכסים בשווי מאות מיליוני דולרים – אך הם אינם אומדים את עושרו האמיתי.

איוונקה נעליים 2 (צילום: מתוך האתר הרשמי)
"מאות אלפי דולרים לאיפור ושיער", דונלד ואיוונקה | צילום: מתוך האתר הרשמי

לאחר החשיפה, הבהיר "הניו יורק טיימס" כי אין בכוונתו לפרסם את מסמכי החזרי המס של הנשיא וזאת כדי לא לסכן את המקור "שלקח על עצמו סיכונים אישיים עצומים על מנת ליידע את הציבור באמת". יש לציין כי התחקיר אינו כולל את נתוני המס של טראמפ לשנת 2018 ו-2019.

הנשיא מיהר להגיב

במסיבת עיתונאים שערך זמן קצר לאחר הפרסום הכחיש טראמפ את ממצאי התחקיר. "מדובר ב'פייק ניוז' מוחלט - אני משלם המון". עם זאת יש לציין כי בניגוד לקודמיו, טראמפ מעולם לא חשף רשמית את רישומי המס שלו, כך שלא ניתן לדעת בוודאות בכמה מוערך הונו.