זינוק במספר מקרי הקורונה בספרד, הביא את הרשויות במדריד לבקש ממאות אלפי תושבים בעיר להישאר החל מהיום (שני) בבתיהם. הרשויות מכנות את ההחלטה "סגר סלקטיבי", שבחלק מהגבלותיו חל האיסור לצאת מהבית למעט לצרכים חיוניים או לעבודה. מספר מקרי הקורונה פר תושב בבירת ספרד גבוה פי שניים מהמצב ביתר המדינה, ומה שמדאיג יותר את הרשויות הוא שמספר המאושפזים גבוה פי שלושה מהמצב ביתר ספרד. אתמול נרשמו במדינה כולה כ-11,300 חולים ו-162 מתים. שיעור התמותה הממוצע ליום בשבוע האחרון בספרד עומד על 2.3 בני אדם, בעוד בישראל הוא עומד על 2 בני אדם. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כלי התקשורת בספרד דיווחו כי השכונות העיקריות שבהן יחולו החוקים החדשים נחשבות לשכונות עניות יחסית במדריד, וכי אתמול התקיימו הפגנות בבירה "נגד סגר על בסיס כלכלי". שכונות אלה, לדברי הרשויות, הן גם אלה שבהן נרשמה עלייה גדולה בתחלואה בשבועות האחרונים - פי חמישה מהממוצע הלאומי. מצב התפרצות הקורונה בספרד, נכון לעכשיו, הוא החמור ביותר באירופה, במיוחד בגלל הזינוק שנרשם גם במספר המתים.

בריטניה "על ספו של גל שני" של קורונה

אבל העלייה המהירה נרשמת גם במדינות אחרות. בבריטניה הזהיר שר הבריאות כי המדינה נמצאת "על ספו של גל שני" של קורונה, וכי שיעור ההכפלה במדינה מהיר במיוחד ועומד על שבעה עד שמונה ימים. אתמול נרשמו בבריטניה קרוב ל-4,000 חולים חדשים, ויום לפני כן נרשמו 4,400 חולים חדשים.

הממשלה הבהירה כי אינה שוקלת בשלב זה סגר כולל נוסף, אך ייתכן שתנקוט צעדים שהקבילה ל"מנתקי-זרם", שיוכלו להוביל לירידה בתחלואה. ביניהם - סגירת עסקים ומסעדות, הגבלות על שעות הפעילות, בקשה ממשפחות לשמור על "קפסולות" ולא להיפגש שלא לצורך ועוד. שני היועצים המדעיים של ג'ונסון, לפי דיווחים בתקשורת הבריטית, הזהירו בפגישה סגורה כי ללא צעדים משמעותיים, בריטניה תגיע למצב דומה של ספרד או צרפת עד אמצע אוקטובר. הם המליצו על סגר של שבועיים שיתוזמן לחופשת הסתיו בלימודים.

נגיף קורונה בריטניה אנגליה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

במקביל, ממשלת בריטניה מאיימת בקנסות עתק על מי שיפרו את החובה להישאר בבידוד. הממשלה הודיעה כי קנס התחלתי של 1,000 ליש"ט יוטל על מי שלא יהיה בבידוד עצמי למרות שיימצא חיובי לקורונה, והקנס יכול להאמיר עד ל-10,000 ליש"ט במקרה של "עבריין סדרתי". בנוסף ההנחיות תקפות גם על חברות שידרשו מעובדים לשוב לעבודה למרות אבחונם כחולי קורונה. הקנסות ייכנסו לתוקף ב-28 בספטמבר באנגליה בלבד, אך גם אזורים אחרים בממלכה המאוחדת שוקלים לאמץ אותם.

אחת הבעיות המרכזיות בבריטניה, עליה מדווחים כלי התקשורת בממלכה, הוא חוסר תפקוד של מערכת הבדיקות, והעובדה כי בניגוד למצב בקיץ, לעתים תוצאות הבדיקות מגיעות אחרי חמישה ימים בלבד.