סוף לפרשה המזעזעת - 3 מאסרי עולם: בית המשפט המחוזי בלוד גזר היום (שני) את עונשו על עמירם בן אוליאל, הנאשם המרכזי בפרשת רצח בני משפחת דוואבשה. בנוסף, בית המשפט הטיל עליו 20 שנות מאסר בגין 2 ניסיונות רצח. ראשת ההרכב השופטת רות לורך בהקראת גזר הדין: "הנאשם נותן את הדין היום על מעשים חמורים שביצע. מעשיו תוכננו בקפידה. לא מדובר באירוע ספונטני אלא מתוך אידיולוגיה קיצונית גזענית".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אוליאל הורשע במאי ברציחתם של 3 בני משפחת דוואבשה, בשתי עבירות הצתה, בשתי עבירות ניסיון רצח, ובעבירת קשירת קשר לביצוע פשע ממניע גזעני.

לאחר הקראת גזר הדין, התפתחה מהומה בבית המשפט בעקבות עימות שהתפתח בין בני משפחתו של הרוצח לבין בני משפחתם של הקורבנות. אשתו של בן אוליאל צעקה לעבר השופטים: "אתם הרוצחים", ובתגובה צעקו בני משפחת הקורבן: "אתם משפחה של רוצחים, תתביישו". זמן קצר לפני הקראת גזר הדין אמר חוסיין דוואבשה, סב המשפחה: "הלוואי שזה לא היה קורה לפני 5 שנים, אני רוצה שיישאר כל החיים שלו בכלא". 

ביולי 2015 הגיע בן אוליאל לכפר דומא והשליך בקבוקי תבערה לעבר שני בתים בכפר, אחד מהם - בית משפחת דוואבשה. הבית עלה באש ובשרפה נהרגו שלושה מבני המשפחה - הפעוט עלי סעד בן השנה, האב סעד והאם ריהאם. בנם בן ה-4 אחמד נפצע קשה, אך בהמשך עבר שיקום ושב ללכת. על הבית רוססו כתובות בעברית, "יחי המלך המשיח" ו"נקמה", ולידן צוייר מגן דוד.

אשתו של בן אוליאל (צילום: החדשות12)
אשתו של בן אוליאל בכניסה לדיון | צילום: החדשות12
עמירם בן אוליאל
בן אוליאל בדיון הכרעת הדין

הרצח של המשפחה זיעזע את המדינה. נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בעקבות הפיגוע בדומא: "יותר משאני חש בושה, אני חש כאב. כאב על רציחתו של תינוק קטן. כאב על שבני עמי בחרו בדרך הטרור ואיבדו צלם אנוש. דרכם אינה דרכי. דרכם אינה דרכינו. דרכם אינה דרכה של מדינת ישראל ואינה דרכו של העם היהודי". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "אני מזועזע מהמעשה הנורא והנפשע הזה - מדובר בפיגוע טרור לכל דבר".

בהכרעת הדין לפני כ-4 חודשים הדגיש בית המשפט את אמינות הודאותיו של בן אוליאל: "מדובר על הודאות בעלות משקל גבוה שמתיישבות עם הנמצא בזירה באופן שלא תואם אדם חף מפשע". לטענת בין הדין בן אוליאל הבדיל בין פרטים שזכר בוודאות לפרטים שלא זכר בוודאות, התמצא בזירה והקפיד לתאר באיזה פרטים הוא בטוח ובאיזה לא.
 
עוד נאמר כי להודאותיו של בן אוליאל התווספו "תוספות ראייתיות, יכולתו לשחזר את האירוע על ידי מסירת פרטים מוכמנים - צבע הרכב בזירה, מאפייני החלון בבית השני וזיהוי פתיחתו, ופרטים על בקבוקי התבערה". בן אוליאל סירב להעיד ובית המשפט קבע כי "לא סיפק הסבר סביר לידיעת הפרטים המוכמנים".

עורך דינה של משפחת דאוובשה הביע שביעות רצון מהחלטת בית המשפט להרשיע את אוליאל: "אנחנו שמחים על החלטת בית המשפט אבל מצטערים על אי החברות בארגון טרור. מדובר בחבורה של תג מחיר. ההחלטה לא תחזיר את בני משפחתם אבל תהווה הרתעה לאחרים - שלא תהיה עוד משפחת דאוובשה. בית המשפט שמע במשך חמש שנים את הראיות והיום אפשר להגיד שישנו רוצח בפרשה".

עלי דוואבשה
עלי דוואבשה הפעוט שנרצח, על רקע ביתו השרוף | צילום:

המעצר של בן אוליאל והגשת כתב האישום

בתחילת דצמבר 2015 נעצר בן אוליאל תושב ירושלים, שהיה אז בן 21, בחשד שביצע את הרצח. בן אוליאל נחקר במשך מאות שעות. לאורך שבועיים וחצי הוא לא שיתף פעולה, גם כשהוטחה בו הודאתו של קטין בן 17.5 שנחשד בתכנון הפעולה עמו, שנדחתה לבסוף על ידי השב"כ ולא נכללה בכתב האישום.

נקודת המפנה הגיעה ב-17 בדצמבר, כשהיועץ המשפטי לממשלה אישר להפעיל את מה שמכונה "חקירת צורך", כלומר הפעלת כוח פיזי בחדר החקירות במקרים של "פצצה מתקתקת". בשלב זה, הודה בן אוליאל במעשים, הוא תיאר את דרך ההגעה לכפר וכיצד השליך בקבוקי תבערה לשניים מבתי הכפר, ביניהם בית משפחת דוואבשה. יומיים אחר כך הוא ביצע שחזור בכפר, שם לטענת הפרקליטות ומערכת הביטחון הראה כי הוא יודע פרטים מוכמנים, שרק הרוצח יכול היה לדעת.

סב משפחת דוואבשה בדיון הכרעת הדין
הפרקליטות תגיש נגדו כתב אישום. בן אוליאל (צילום: חדשות)
עמירם בן אוליאל | צילום: חדשות

לאורך כל הדרך לא האמינו במערכת הביטחון שבן אוליאל ביצע את הרצח לבדו, בין היתר בשל עדויות תושבים על שני מפגעים או יותר. אך בסופו של דבר מחוסר ראיות והודאות אחרות התיישרו עם גרסתו בכתב האישום. בשלב מסוים, לאחר מתן ההודאה, בן אוליאל שינה את גרסתו. הוא טען באמצעות עורך דינו אז, איתמר בן גביר, כי השב"כ התנהל באופן פסול וכי עבר עינויים בחקירה. את אותם פרטים מוכמנים שתיאר טען ששמע מהחוקרים ומהתקשורת.

בינואר 2016 הוגש נגד בן אוליאל כתב אישום חמור, בו הוא הואשם שתכנן וביצע את רצח בני המשפחה בדומא. על פי כתב האישום הוא תכנן את הרצח יחד עם הקטין, כנקמה על רציחתו של מלאכי רוזנפלד בפיגוע הירי בבנימין בסוף חודש יוני. באותו לילה הוא הואשם שיצא מביתו עם ציוד ההצתה, והיה אמור להיפגש עם הקטין, אך מסיבה כלשהי זה לא קרה והוא המשיך לכפר לבדו. שם הצית את ביתה של משפחת דוואבשה בעודה ישנה בפנים.

עינויים במהלך חקירות השב"כ

לאחר הגשת כתב האישום, ובשל טענות ההגנה לעינויים במהלך חקירת השב"כ נדרש בית המשפט לדון ולהכריע בקבילות ההודעות של הנאשמים. ביוני 2018 קבע בית המשפט כי הודאתו של בן אוליאל במהלך השחזור קבילה ,ואולם זו שנתן במהלך חקירת הצורך של השב"כ לא. לגבי הקטין, הפרטים שמסר בתרגיל המדובבים נפסקו כקבילים אך ההודעות לאחר חקירת הצורך לא.

על האמצעים המיוחדים שהופעלו כתב אז בית המשפט: "האמצעים הללו פגעו פגיעה חמורה בזכות הנאשמים לשמירה על שלמות הגוף והנפש. כמו כן נפגע כבודם של הנאשמים".

לאחר קביעה זו, הגיעה במאי שנה שעברה הפרקליטות להסדר טיעון עם הקטין שהואשם במעורבות ברצח. בסופו של דבר הוא לא הורשע במעורבות ברצח עצמו במקרה דומא, אלא בקשירת קשר לביצוע פשע גזעני בדומא וכן במקרים אחרים של פעולות תג מחיר פחות חמורות. לאחר מכן גם הורשע הקטין בחברות בארגון טרור.

אחמד דוואבשה בביה"ח, היום (צילום: חדשות 2)
אחמד בן ה-4 משתחרר מבית החולים | צילום: חדשות 2

בחודש יוני שנה שעברה נפתח שלב ההגנה במשפטו של בן אוליאל, הוא היה אמור לעלות להעיד אך הוא סירב במחאה על כך שרק חלק מהודעותיו נפסלו. אשתו ואם אשתו העידו עבור ההגנה, אוריין בן אוליאל אשתו אמרה בבית המשפט: "אין מצב שהוא לא היה איתי בבית באותו לילה ולא שמתי לב".