כמעט שני שלישים מהאמריקנים בני ה-18 עד ה-39 לא יודעים ש-6 מיליון יהודים נהרגו בשואה ויותר מאחד מכל עשרה מאמין שהיהודים גרמו לשואה - כך עולה מסקר חדש של "ועדת התביעות", שחשף רמת בורות מזעזעת בנוגע לשואה ברחבי ארצות הברית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במחקר נאספו נתונים מאלף ראיונות בפריסה ארצית ו-200 ראיונות בכל מדינה, עם צעירים בגילאי 18 עד 39 שנבחרו באופן אקראי. כמעט מחצית מהנשאלים (48%) לא יכלו למנות אף לא מחנה ריכוז או גטו אחד שהוקם במהלך מלחמת העולם השנייה. כמעט רבע מהנשאלים (23%) אמרו שהם מאמינים שהשואה היא מיתוס, או שהנתונים מוגזמים או שהם לא  בטוחים בתשובות.

ניצול שואה
רבים מאמינים שהיהודים גרמו לשואה

אחד מכל שמונה (12%) לא שמע, או לא חשב ששמע, על השואה. לעומת זאת יותר ממחצית (56%) אמרו כי ראו סמלים נאציים בפלטפורמות המדיה החברתית אן בקהילות. 

"התוצאות הן מזעזעות ומעציבות והן מדגישות מדוע עלינו לפעול כעת, בזמן שניצולי השואה עדיין איתנו להשמיע את סיפוריהם", אמר לגרדיאן הבריטי גדעון טיילור, נשיא "ועידת התביעות" שהזמינה את הסקר. "עלינו להבין מדוע איננו מצליחים לחנך דור צעיר יותר על השואה ועל לקחי העבר. זה צריך לשמש קריאת השכמה לכולנו,  פקידי הממשל צריכים לפעול".

המדינה עם הציון הנמוך ביותר: ארקנסו

הסקר גם דירג את מדינות ארה"ב, והעניק "ציון" שמבוסס על שלושה קריטריונים: האם צעירים שמעו על השואה?; האם הם יכולים למנות לפחות מחנה ריכוז, מחנה מוות או גטו?; והאם הם יודעים ש -6 מיליון יהודים נרצחו בשואה?

המדינה שזכתה לציון הגבוה ביותר הייתה ויסקונסין, שם 42% מהנשאלים עמדו בכל שלושת הקריטריונים. אחריה מינסוטה עם 37% ומסצ'וסטס עם 35%. המדינות בעלות הציון הנמוך ביותר היו פלורידה(20%), מיסיסיפי (18%) וארקנסו (17%).

יד ושם (צילום: מנדי הכטמן פלאש 90, פלאש/90 )
אמריקנים לא יודעים ש-6 מיליון נרצחו. היכל הזיכרון ביד ושם | צילום: מנדי הכטמן פלאש 90, פלאש/90

ברחבי ארה"ב 63% מהנשאלים לא ידעו ש-6 מיליון יהודים נרצחו במהלך השואה, ויותר מאחד על כל שלושה (36%) סבר כי נרצחו שני מיליון או פחות. 11% מהנשאלים האמינו שהיהודים גרמו לשואה, ובמדינות מסוימות שיעורם אף היה גבוה יותר: בניו יורק - 19%,  16% בלואיזיאנה, טנסי ובמונטנה, ו-15% באריזונה, קונטיקט, ג'ורג'יה, נבאדה וניו מקסיקו.

על אף הנתונים המטרידים, כמעט שני שלישים (64%) מהאמריקנים שנשאלו‏ מאמינים כי חינוך לשואה צריך להיות חובה בבתי ספר. שבעה מתוך עשרה אמרו שזה לא מקובל שאדם יחזיק בדעות ניאו-נאציות.

ועידת התביעות, שתפקידה "לספק מידה של צדק לקורבנות השואה היהודים", הקימה צוות משימה שיפקח על הסקר והוא כלל ניצולי שואה, היסטוריונים ומומחים מ"יד ושם" ומוזיאון השואה בארצות הברית.