מועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית, ג'ו ביידן, הודיע אמש (שלישי) כי בחר את הסנאטורית קמלה האריס לסגנית נשיא ארצות הברית - במידה וייבחר. מדובר באירוע היסטורי בפוליטיקה האמריקנית: לראשונה - אישה אפרו-אמריקנית וממוצא אסייתי מועמדת לתפקיד הבכיר. ביידן עצמו בירך את האריס בחשבון הטוויטר שלו: "לוחמת חסרת פחד". הנשיא טראמפ מצדו הביע תמיהה על הבחירה: "אישה נבזית וחסרת כבוד".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

האריס מכהנת כסנאטורית מטעם קליפורניה מאז שנת 2017. לפני כן שימשה כתובעת הכללית של קליפורניה. היא עושה היסטוריה בכך שזו הפעם הראשונה שנבחרת כמועמדת לתפקיד מטעם מפלגה כלשהי בארצות הברית אישה אפרו אמריקנית, שהיא גם ממוצא אסייתי - שכן אמה היא היגרה מהודו ואביה היגר מג'מייקה.

היא הגיבה למינוי זמן קצר לאחר ההודעה הרשמית ובירכה את ביידן: "ג'ו יכול לאחד את העם האמריקני בגלל שהוא הקדיש את חייו למאבק עבורנו. הוא יבנה מחדש את אמריקה ואת הערכים שלנו. לכבוד הוא לי להצטרף אליו, אעשה כל מה שאוכל כדי להפוך אותו ל'מפקד העליון".

ומי שמיהר להגיב למינוי הוא הנשיא טראמפ, שהעביר ביקורת עליה ועל יחסיה עם ג'ו ביידן. טראמפ אף כינה אותה "נבזית" ואמר שהוא הופתע לגלות שביידן בחר דווקא בה: "בכל מה שנוגע לקמלה, יש לה הרבה עניינים מסובכים שהיא תצטרך להסביר. היא הייתה מאוד לא נחמדה כלפי ג'ו ביידן. היא התנהגה בחוסר כבוד כלפי ג'ו ביידן וקשה לבחור במישהו שהתנהל בכזה זלזול. היא אמרה במהלך העימות בין המועמדים הדמוקרטים דברים נוראיים בנוגע ל'ג'ו הישנוני', ואני לא הייתי מצפה שיבחר בה. הוא בחר את המועמדת הכי ליברלית, וזה מראה את השתלטות השמאל הקיצוני על המפלגה הדמוקרטית".

לאורך החודשים האחרונים, האריס הייתה אחת השמות המובלים לתפקיד, עד שלבסוף נבחרה על ידי ביידן לשרת לצידו אם יגיע לבית הלבן. לפני פרסום ההחלטה, ביידן שוחח עם המועמדות האחרות. הוא הודיע לקארן בס, שהייתה אחת המועמדות, שהיא לא תיבחר לתפקיד. גם מושלת מדינת מישיגן גרטשן וויטמר קיבלה הודעה שלילית באשר למועמדותה. מועמדות מובילות נוספות שלא נבחרו לבסוף: הסנאטורית תמי דוקוורת' והיועצת לביטחון לאומי לשעבר סוזן רייס.

על פי הדיווחים, המועמד הדמוקרטי לנשיאות כבר קיבל את ההחלטה על סגניתו המיועדת כבר בשלב מוקדם יותר - ואף שוחח על הנושא ועל ההכרעה עם יועציו. עם פרסום ההחלטה - ביידן צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "יש לי הכבוד הגדול להודיע שבחרתי בקמלה האריס - לוחמת חסרת פחד עבור האזרח הקטן, ואחד מעובדי הציבור הטובים במדינה, כפרטנרית שלי למירוץ".

קמלה האריס
ביידן: "לוחמת חסרת פחד עבור האזרח הקטן". קמלה האריס | צילום: NBC

ביידן הוסיף בציוץ נוסף שפרסם כי האריס עבדה כמשפטנית ביחד עם בנו, שנפטר מסרטן. לפי דיווח ברשת CNN, מועמד המפלגה הדמוקרטית הכיר אותה דרך בנו.

ברק אובמה, הנשיא הדמוקרטי האחרון שכיהן בירך על הבחירה: "אני מכיר אותה שנים, היא יותר ממוכנה לתפקיד. לאורך הקריירה היא הגנה על החוקה ונלחמה עבור כל מי שמבקש צדק. זהו יום טוב לאומה שלנו - עכשיו נלך לנצח את הבחירות".

גם הילארי קלינטון בירכה על המינוי: "אני נרגשת לברך את קמלה האריס על המינוי, האי הוכיחה את עצמה כמנהיגה ומשרתת ציבור נפלאה".

 

 

סוזן רייס, שהייתה בין המועמדות המובילות לתפקיד, פרסמה אף היא לאחר ההכרעה בחשבון הטוויטר שלה הודעה שבה בירכה את ביידן ואת האריס. היא הדגישה את מחויבותה לסייע לשניהם לנצח במרוץ לנשיאות.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ פרסם זמן קצר לאחר ההחלטה סרטון ראשון, שבו הוא יוצא נגד האריס ונגד מועמדותה - ומוסיף לתקוף את יריבו הדמוקרטי בבחירות בנובמבר. 

מאחר שביידן, ששימש בעצמו כסגן של הנשיא אובמה, החליט לבחור במועמדת אישה לתפקיד סגנית הנשיא – כך שמדובר באירוע נדיר ומשמעותי במסגרת בחירות אמריקנית. זו שתיבחר תהפוך לאישה השלישית בלבד בתולדות ארצות הברית שמוצגת כמועמדת למשרה הבכירה מטעם מפלגה שרצה לנשיאות.