רוסיה הדהימה את העולם בחודש שעבר כשהכריזה על כך שסיימה לפתח את החיסון שלה לנגיף הקורונה שתפס את העולם בהפתעה. כתב רשת CNN קיבל אישור מיוחד ותיעד את השלב הקריטי בניסוי הקליני של החיסון – וגם דיבר עם האנשים שכבר קיבלו את המנה הראשונה של התרופה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מת'יו צ'אנס, כתב CNN במוסקבה, הצליח לקבל אישור חריג מהרשויות במדינה ותיעד את השלב השלישי שעורכים בחיסון ה"ספוטניק V" בימים אלו. בין עשרות אלפי המתחסנים האמיצים, צ'אנס שוחח עם המתנדבים בניסוי, ביניהם עובדים רבים במערכת הבריאות - אחיות ורופאים.

אנדריי, אחד מאותם מתנדבים סיפר: "ציפיתי לשלב השלישי של הניסויים. אני רוצה שהחיסון הזה יגיע למחזור רחב בהקדם האפשרי, כך שכל אזרחי מדינתנו הגדולה יוכלו להיות בטוחים". רוסיה מקווה שהחיסון ינצח את המגפה העולמית, ומתנדבים כמו אנדריי, מתייצבים כדי לגלות האם ספוטניק, באמת יכול להציל חיים.

חיסון לקורונה, אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

לדברי אותו מתנדב, לרוסיה יש סיבה טובה לרצות לסיים את הקרב מול הנגיף, כיוון שהיא היא אחת המדינות שנפגעו בצורה הקשה בעולם מהקורונה. מוסקבה הואשמה בשרלטנות בכל הנוגע לחיסון שהיא מפתחת, ועל פי הדיווחים, מרגלים רוסים גנבו מחקר מערבי שכעת עליו מתבסס ה"ספוטניק V". עיקר הביקורת הופנתה לרוסיה לאחר שהתקבלו תוצאות חיוביות מוקדמות בניסוי בחיסון, שבעקבותיו הממשל אישר את השימוש בחיסון, עוד לפני שהחלו ניסויים בשלב השלישי - והקריטי.

ריצ'רד הורטון, מה-The Lancet, מגזין רפואי נחשב, הסביר: "מה שאנחנו יכולים לומר הוא שהחיסון הרוסי החדש הציג תוצאות מעודדות, אבל זה יהיה מוקדם - מוקדם מאוד - לחשוב שזה הבסיס לחיסון מוצלח לשימוש הציבור".

למרות הביקורות, במערכת הבריאות הרוסית אופטימיים. ד"ר נטליה שינדרייבה, רופאה ראשית בבית החולים העירוני ה-2 במוסקבה, סיפרה כי "הניסויים החשובים האלה יסייעו בקידום החיסון הרוסי". באותו בית חולים כבר חוסנו מעל ל-40 אלף מתנדבים. יקטרינה, גננת בגני ילדים, התנדבה לקחת חלק בניסוי למרות הסיכונים כיוון ש"צעד זה הכרחי, לא רק לבריאות שלי עצמי, אלא לזו של כל האחרים".