לאחר שרוסיה הכריזה באופן מפתיע כי היא מתחילה לייצר באופן סדיר חיסון לקורונה, האפידמיולוג הראשי של ארצות הברית מגלה סקפטיות ומפקפק באפקטיביות ובבטיחות של החיסון. בריאיון לתקשורת האמריקנית אמר ד"ר אנתוני פאוצ'י: "אני מקווה שהרוסים הוכיחו באופן מוחלט שהחיסון בטוח ואפקטיבי. יש לי ספקות רבים שהם עשו את זה". במקביל, ארה"ב תרכוש 100 מיליון מנות חיסון מ"מודרנה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פאוצ'י עומד בראש הרשות לבקרת מחלות בארצות הברית, ולדבריו, יש הבדל בין שיהיה בידיך חיסון לקורונה לבין להוכיח שהחיסון הוא יעיל ובטוח.

"יש לנו המון חיסונים", סיפר בריאיון. "אם היינו רוצים לקחת את הסיכון שהרבה אנשים יפגעו או לתת להם חומר שלא עובד, יכולנו להתחיל לעשות את זה כבר בשבוע הבא. אבל אין סיכוי שזה יעבוד".

אנתוני פאוצ'י (צילום: AP)
ד"ר אנתוני פאוצ'י, ארכיון | צילום: AP

החוקרים ברוסיה עדיין לא פרסמו כל מידע מהניסויים שביצעו עם החיסון בבני אדם. לדעתו של פאוצ'י, על האמריקנים לזכור, שלארצות הברית יש סטנדרטים של בטיחות, בניגוד למדינות כמו רוסיה וסין שמפתחות חיסונים.

לפי ארגון הבריאות העולמי, ישנם 28 חיסונים לקורונה שנמצאים כעת בשלב של ניסויים בבני אדם ברחבי העולם. בהודעה רשמית שפרסם הארגון, נמסר כי אנשי הארגון נמצאים בקשר עם המדענים הרוסיים בניסיון לקבל מידע על תוצאות הניסוי שביצעו.

ארצות הברית תרכוש כ-100 מיליון מנות חיסון מ"מודרנה"

הממשל האמריקני הודיע הלילה על רכישת ענק של חיסונים נגד קורונה מחברת "מודרנה". לפי ההסכם, "מודרנה" תספק לארצות הברית מאה מיליון מנות חיסון לאחר שזה יאושר. הנשיא טראמפ הודיע על ההחלטה לרכוש את החיסון במהלך מסיבת עיתונאים. עלות העסקה: כ-1.5 מיליארד דולרים.

לפי החוזה, מנות החיסון יהיו בבעלות הממשל בארצות הברית ויחולקו כחלק מהמאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. אם ייעשה בהן שימוש, הן יחולקו לאזרחי ארצות הברית ללא עלות. "ארצות הברית תוכל לרכוש 400 מיליון מנות חיסון נוספות", נמסר. החיסון של "מודרנה" פותח בשיתוף הממשל האמריקני.

מדענית בוחנת תאי קורונה  (צילום: רויטרס)
ארה"ב במרדף אחר החיסון, ארכיון | צילום: רויטרס

לא מדובר ברכישה הראשונה של מנות חיסון מצד ארצות הברית. ממשל טראמפ רכש מנות חיסון פוטנציאליות מכמה חברות גדולות אחרות כמו Pfizer, Janssen, GlaxoSmithKline, Sanofi, Pasteur, Novavax ו-AstraZeneca. מדובר בכל החברות המרכזיות שמבצעות כעת ניסויים בבני אדם בניסיון לאשר חיסון.

פוטין הכריז: השגנו חיסון לקורונה - בתי כבר חוסנה

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הפתיע ביום שלישי את הקהילה הבין-לאומית והכריז שארצו היא הראשונה בעולם שסיימה לפתח חיסון לנגיף הקורונה. לטענת הרוסים, החיסון החדש כבר עבר את כל השלבים ואושר לשימוש על ידי משרד הבריאות הרוסי. פוטין אף הוסיף והודיע: "הבת שלי כבר חוסנה".

על פי הדיווחים ברוסיה, במשרד הבריאות המקומי החליטו לאשר כבר בשלב הזה ייצור המוני לקראת חלוקה לאזרחים. החיסון שפותח על ידי מכון גמליה, עדיין צריך לעבור כמה מבחני בטיחות, תופעות לוואי ואפקטיביות במאבק בנגיף.