נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הפתיע היום (שלישי) את הקהילה הבין-לאומית והכריז שארצו היא הראשונה בעולם שסיימה לפתח חיסון לנגיף הקורונה. לטענת הרוסים, החיסון החדש כבר עבר את כל השלבים ואושר לשימוש על ידי משרד הבריאות הרוסי. פוטין אף הוסיף והודיע: "הבת שלי כבר חוסנה". ארגון הבריאות העולמי עוקב אחר החיסון הרוסי אבל עדיין לא הגדיר אותו יעיל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על פי הדיווחים ברוסיה, במשרד הבריאות המקומי החליטו לאשר כבר בשלב הזה ייצור המוני לקראת חלוקה לאזרחים. החיסון שפותח על ידי מכון גמליה, עדיין צריך לעבור כמה מבחני בטיחות, תופעות לוואי ואפקטיביות במאבק בנגיף.   

מוקדם יותר היום, דווח שנשיא הפיליפינים דוטרטה, הסכים להצעה של הרוסים לבחון את השימוש בחיסון. הנשיא אף הבטיח: "ברגע שיגיע החיסון אהיה הראשון שינסה אותו - אזריק אותו בפומבי". 

התפשטות הקורונה ברוסיה (צילום: רויטרס)
התפשטות הקורונה ברוסיה | צילום: רויטרס

מומחים ישראלים שניתחו את ההתבטאויות של הרוסים בשבועות האחרונים בנוגע לחיסון, מדגישים כי רב הנסתר על הגלוי. פרופ' שי ארקין, מהמחלקה לכימיה ביולוגית באוניברסיטה העברית, הסביר בשיחה עם N12: "קראתי על ההתקדמות המרשימה של חברת 'מודרנה' בעניין החיסון, אבל מה עושים גופים רוסיים כדי להתקדם במרוץ לחיסון? לאף אחד אין מושג, מכיוון שהן לא מדווחות על כך".

לדבריו של פרופ' ארקין, יש שתי אפשרויות העומדות על הפרק בנוגע להצהרות: "האחת – שרוסיה מתקדמת בצורה מהירה ויעילה יותר מהחברות המערביות כדוגמת אסטרה-זניקה, אוקספורד ומודרנה. לחלופין, קיימת האפשרות שהם מוותרים על הליכים בטיחותיים חיוניים שהחברות המערביות לא מוותרות עליהם בשום פנים ואופן. מעבר לכך, הרשויות הללו לא מפרסמות שום מידע".

חיסון קורונה, הקורונה בעולם, חיסון, חיסון לקורונה (צילום: רויטרס)
חיסון לקורונה | צילום: רויטרס

צבי מגן, לשעבר שגריר ישראל ברוסיה, התייחס לדברים: "הרוסים פרסמו את הנתון כעובדה מוגמרת ולפיה יש להם כבר את החיסון והחל מחודש אוקטובר כל האוכלוסייה תחוסן. אציין כי אין בידיי נתונים לבדוק את זה, אבל אני נוטה להטיל ספק, כי עד כה הוכיחו הרוסים שלא תמיד הדברים שהם מציגים מבוססים ותואמים למציאות. בכל אופן נאחל להם בהצלחה".

אם כך, מדוע התפרסמה ההודעה הרוסית? מגן הסביר: "יש לכך משמעויות בתחום הפוליטי. הקורונה מכה בכולם בעוצמה רבה, המוניטין של המשטר מתערער ולכן הם רוצים להפיח תקווה באוכלוסייה. יש פה גם מעין 'הופעת אורח' של קרב במלחמה הקרה מול המערכת הבין-לאומית".

"כולם מחפשים פתרונות ורוצים לפתח חיסון - וכך הם יוצאים מנצחים במרוץ", ציין מגן. "בשנים האחרונות רוסיה נמצאת במגמה של הפגנת יכולות טכנולוגיות ומדעיות מרשימות, כך שיכול להיות שהם פיתחו חיסון, אך אף אחד עדיין לא ראה נתונים עדכניים".