"ילדים נדבקים בקורונה בגני הילדים ומעונות היום ולאחר מכן הם מדביקים את בני משפחתם", כך קבע המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב במסגרת מחקר שערך ביום שישי האחרון. הממצא המרכזי: המידה שבה ילדים שנדבקו בקורונה במוסדות החינוך לגיל הרך מדביקים אחרים - עומדת על כ-25 אחוזים. עוד הדגישו עורכי המחקר: גם ילדים ללא סימפטומים יכולים להדביק אחרים בנגיף באותה המידה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מחקרים אחרונים שנעשו אודות נגיף הקורונה העלו כבר כי ילדים נדבקים ומדביקים בנגיף. אך המחקר שפורסם שלשום על ידי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב קובע באופן ברור ומוחלט, כי הפוטנציאל להדבקה בנגיף מהילדים לבני משפחתם הוא גבוה מאוד. מחקרים קודמים לא ידעו לקבוע זאת בצורה נחרצת. 

במרכז לבקרת מחלות מדגישים כי אין במחקר זה המלצה לסגור את מוסדות החינוך לילדים, אך הוא מאשר באופן ודאי כי הסיכוי להידבק באותם מוסדות הוא גבוה, ובהתאמה מגדיל את הסיכוי להתפשטות הנגיף בבתיהם של כל אחד מהילדים. המסקנה המרכזית מהמחקר: במוסדות לחינוך לגיל הרך יש להקפיד שבעתיים על היגיינה, חבישת מסכה ובדיקת קורונה תדירה - בעיקר עבור אנשי החינוך שעובדים שם.

שתי ילדות הולכות ביחד לגן הילדים (אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock)
אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock

מחקרים מוקדמים יותר בנושא, שנערכו בארה"ב, סין ואירופה מצאו כי הסיכוי שילדים ידבקו בנגיף וידביקו אחרים הוא נמוך יותר. כמו כן, נמצא כי הסיכוי של ילדים לחלות בקורונה בצורה קשה וללקות בסיבוכים הנלווים למחלה הוא נמוך יותר. המחקר הנוכחי סותר בעצם את הממצאים הקודמים.

המחקר הנוכחי מתבסס על 3 התפרצויות קורונה שהתרחשו בין החודשים אפריל ליולי בארה"ב. נמצא כי באחד המקרים 12 ילדים נדבקו בנגיף והדביקו לפחות 12 מתוך 46 ההורים או בני המשפחה האחרים מהגן. לשלושה מהילדים שנדבקו לא היו סימפטומים כלל, ואחד מההורים שנדבק נזקק לאשפוז בעקבות הידבקותו בנגיף. כלומר, מדובר בשיעור הדבקה של כ-25 אחוזים מקרב הילדים. עוד הדגישו במחקר, כי גם ילדים שלא חשים סימפטומים - יכולים להדביק אחרים בקורונה.