שר ההשכלה הגבוהה ומשאבי המים, זאב אלקין, הודיע היום (חמישי) כי הישראלים שקיוו להיכנס לאומן דרך בלארוס או מולדובה - לא יוכלו לעשות זאת. בציוץ בטוויטר כתב אלקין כי נעשו מאמצים רבים "כדי לסייע לישראלים להיכנס לאוקראינה אבל הבוקר הגיעה תשובה סופית שלילית מהשלטונות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

לדבריו, האוקראינים הודיעו שלא יאפשרו כניסה דרך מעברי הגבול, גם לא של משלחת מצומצמת. "אני קורא לאזרחינו לחזור לארץ ולהישמע להוראות הבידוד בחזרתם", כתב. 

 

 על פי ההערכות, בגבול בין שתי המדינות תקועים כ-2,500 ישראלים שניסו לחצות את הגבול בכל דרך, חוקית או לא. בתגובה נפרסו כוחות משמר הגבול האוקראיני, והמתח באזור הלך והתגבר. מזכירות ברסלב הארצית הזהירה מפני מחסור במזון ומים לחסידים העומדים מול החיילים האוקראינים החמושים, וביקשה ממשרד החוץ להתערב.

חסידים באומן
חסידים באומן
חסידים חוגגים את ראש השנה באומן, ספטמבר 2015 (צילום: Brendan Hoffman, GettyImages IL)
חסידים חוגגים באומן, ב-2015 | צילום: Brendan Hoffman, GettyImages IL

אלפי החסידים שהצליחו לצאת מבלארוס נעצרו כאמור במעבר בין המדינות גם בלי האפשרות לחזור אחורנית. כספם של חלק מהנוסעים כבר אזל, וזולת כלפי משרד החוץ, התסכול והלחץ הופנה גם אל המפלגות החרדיות.

 נזכיר כי המשבר המתמשך החל לפני יותר מחודש, אז נשמעה ההתנגדות בישראל מצד גורמי הבריאות לכניסה המונית של ישראלים לאומן, ובהמשך גם התנגדות של אוקראינה - שאישרה לבסוף כניסה של אלפים בודדים למתחם בהתאם להנחיות.