במסגרת תחקיר לרשת CNN שפורסם הלילה (בין שני לשלישי) רואיינו במשך 4 חודשים יותר מ-10 מקורות שהיו עדים לשיחות הטלפון של נשיא ארה"ב עם מנהיגי העולם. לדבריהם, טראמפ נוהג להעליב את מנהיגי בעלות הברית של ארה"ב כמו גרמניה ובריטניה, ללכלך על נשיאי ארה"ב הקודמים - ומקפיד להתחנף לנשיאי רוסיה, טורקיה צפון קוריאה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בכירים לשעבר בבית הלבן ואנשי מודיעין המכירים את תוכן שיחותיו של נשיא ארה"ב, טוענים כי במאות שיחות טלפון מסווגות שערך טראמפ עם ראשי מדינות זרות, סירב שוב ושוב לדון בסוגיות רציניות. אותם גורמים מקורבים לנשיא טוענים: טראמפ מהווה סכנה לביטחון הלאומי של ארה"ב, ומגדירים את התנהלותו של טראמפ מול מנהיגים זרים כ"הזויה", וטענו כי הוא מסרב לשמוע ליועציו הקרובים.

טראמפ לקנצלרית גרמניה: "טיפשה", תרזה מיי "חלשה"

על פי אותם מקורות הנשיא התעמר במספר מנהיגי בעלות ברית מרכזיות של ארה"ב, ואת ההתקפות האכזריות ביותר שמר לנשים, להן אמר דברים "כמעט סדיסטיים": לראש ממשלה בריטניה לשעבר תרזה מיי קרא "חלשה וחסרת אומץ", ולקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל קרא "טיפשה", והוסיף שהיא בכיס של הרוסים. "הקריאות כל כך לא שגרתיות", אמר בתגובה גורם גרמני, "עד שבברלין ננקטו צעדים מיוחדים כדי להבטיח שתוכנם יישאר סודי". התנהגותו של טראמפ מול מרקל תוארה כ"אגרסיבית למדי".

ועידת G7
טראמפ ואנגלה מרקל | צילום: AP

"כשהוא היה מתעצבן על משהו בשיחת הטלפון עם מיי, הוא היה נעשה נבזי", אמר אחד המקורות על שיחותיו של הנשיא עם ראש ממשלת בריטניה לשעבר תרזה מיי. "לא היו לו פילטרים".

רגע לפני הפגישה תוקף הנשיא את תרזה מיי
טראמפ לתרזה מיי:"חסרת אומץ" | צילום: רויטרס, חדשות

שני מקורות השוו את השיחות של טראמפ עם מנהיגים לתדרוכים העיתונאיים של הנשיא על מגפת הקורונה: "חוסר בעובדות, מלאי פנטזיות, הצהרות על בסיס אינטואיציות - וניחושים". בנוסף למרקל ומיי, אמרו הגורמים, טראמפ זלזל גם בנשיא צרפת עמנואל מקרון, ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו וראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון.

מספר שיחות הטלפון הגבוה ביותר – הנשיא ארדואן

לדברי המרואיינים בתחקיר מספר השיחות הטלפוניות הגדול ביותר של טראמפ עם מנהיג נערכו עם נשיא טורקיה ארדואן – שנהג להתקשר לבית הלבן לפחות פעמיים בשבוע והועבר ישירות לנשיא - בהוראתו של טראמפ.

דולנד טראמפ ורג'יפ ארדואן
טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן | צילום: רויטרס

בפני דיקטטורים: "הנשיא מתפאר בעושרו והישגיו"

התחקיר מתאר כיצד טראמפ התפאר ללא הרף בפני ראשי המדינות - בהם גם היורש של ערב הסעודית מוחמד בן סלמאן והדיקטטור הצפון קוריאני קים ג'ונג און -  וסיפר על עושרו האישי, גאונותו, הישגיו "הגדולים" כנשיא, וה"אידיוטיות" של הצוות במשרד הסגלגל שלו. בשיחותיו עם פוטין וארדואן, טראמפ נהנה במיוחד מלכלוך על הנשיאים לשעבר ג'ורג' בוש וברק אובמה, ונהג לטעון כי העבודה איתו תהיה פורייה בהרבה בהשוואה לנשיאים הקודמים.

טראמפ וקים בתחילת החודש
טראמפ ושליט צפון קוריאה | צילום: AP, חדשות

המקורות טענו כי טראמפ מנסה לזכות בכבודו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ונוהג להתרברב בהישגיו. "נשיא ארה"ב יושב שם וחושב שהוא יכול להציג את עצמו כאיש עסקים כדי שפוטין יכבד אותו", אמר אחד מהמקורות. "לפעמים השיחות בין טראמפ לפוטין נשמעו כמו שיחה בין שני בחורים בסאונה".

אחד מהמקורות, המכיר כמעט את כל השיחות של הנשיא עם מנהיגי רוסיה, טורקיה, קנדה, אוסטרליה ומערב אירופה, תיאר את השיחות במצטבר "תועבה חמורה לאינטרסים של ביטחון לאומי בארה"ב. אם חברי הקונגרס יהיו עדים לשיחות בפועל או יקראו את תוכנן", אמר, "רבים מבכירי הרפובליקנים לא יוכלו לשמור על האמון בנשיא".

ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ
ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ | צילום: AP‎, חדשות

התמונה שיוצר התחקיר של CNN המתבסס על מקורבים לנשיא, עולה בקנה אחד עם תיאוריו של היועץ לביטחון לאומי לשעבר ג'ון בולטון בספרו, אולם מכסות תקופה ארוכה יותר ובצורה מקיפה יותר משהותו של בולטון בבית הלבן. אותם גורמים הוסיפו כי הנשיא נוהג לערב את האינטרסים האישיים שלו בהחלטות, במיוחד לצורך בחירה מחדש ונקמה במבקרים ואויבים פוליטיים – מה שפוגע בקידום האינטרס הלאומי.