באיחוד האירופי מתכננים לפרסם כבר בשבוע הקרוב תוכנית הדרגתית לחזרה לשגרה בתחום הנופש והתיירות. התיירות בחודשי הקיץ מהווה מקור הכנסה מרכזי לאיחוד, הן בזכות תיירות פנים אירופאית והן בשל התיירות העולמית - אך בימים אלו הגבולות סגורים לחלוטין ומנהלי האיחוד טוענים ש"התעשייה בסכנה עצומה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

תחת הכותרת "אירופה צריכה חופשה", אסטרטגיית היציאה לתיירות של האיחוד תקרא לעצור את סגירת הגבולות הכוללת ולהציב במקום זה מגבלות נסיעה ספציפיות במקומות בעייתיים. בנוסף, האיחוד האירופי ידרוש הסרה הדרגתית של בדיקות בגבולות הפנימיים בין מדינות האיחוד, במקומות שבהם המצב הבריאותי השתפר.

גבר רץ בשער ברנדנבורג ריק מאנשים, ברלין
רחובות ברלין ריקים מאדם | צילום: Michael Sohn, AP

עוד נקודה מרכזית שעשויה להיכנס לתוכנית להצלת התיירות האירופאית היא שינוי חוקי האיחוד, המחייבים את חברות התעופה והנופש להציע החזר כספי מלא על ביטולים בשל הקורונה. גרמניה לוחצת לאפשר לחברות להציע לנופשים זיכוי שיוכל להתממש לאחר תקופה זו, במקום כסף מזומן.

גם אם תוכנית החזרה לשגרה תצא לפועל לא בטוח שהתיירים יממש את האפשרויות המוצעות להם, וסביר שרבים יעדיפו להישאר בבתים או לפחות לטייל למרחקים קרובים. אזורים פריפריאליים באירופה, ובפרט איים שההגעה אליהם מחייבת טיסה, צפויים להיות האחרונים להתאושש מהמשבר.

אמסטרדם אחרי
שדה התעופה באמסטרדם בימים אלו | צילום: Yuriko Nakao, getty images

התיירות, שמהווה עשירית מהכלכלה האירופית, חטפה את המכה הקשה ביותר בשל התפשטות הנגיף בעולם. בשנה רגילה הענף מכניס למשק 150 מיליארד יורו בעונת הקיץ, שמתחילה ביוני ונמשכת עד סוף אוגוסט. בעונה זו מגיעים לאירופה בממוצע 360 מליון תיירים מרחבי העולם.