ירי על אזרחים שיפרו את הבידוד: בימים שבהם במדינות רבות ברחבי העולם מבקשים מהאזרחים להישאר בבתיהם כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה ואף מחלקים קנסות למפרי בידוד, יש מי שנוקט באמצעים מרתיעים הרבה יותר. נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה, הידוע בסגנונו ה"עדין" ובהתבטאויותיו ה"שקולות", הצהיר כי לא יהסס להורות על ירי באזרחים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

דוטרטה הכריז שיורה לשוטרים ולחיילים הפרושים ברחבי המדינה לירות למוות במי שיפר את הוראות הבידוד באי לוזון – האי הגדול והמאוכלס ביותר במדינה, שבו ממוקמת גם הבירה מנילה. על תושבי האי הוטל סגר של חודש ימים במטרה להילחם בנגיף ולמנוע את הפצתו.

"זו אזהרה לכולם", הכריז דוטרטה בנאום טלוויזיוני מיוחד שנשא אתמול, "מלאו אחר הוראות הממשלה בתקופה הקרובה ואל תפגעו בעובדי מערכת הבריאות וברופאים. זה פשע חמור – והוריתי לצבא ולמשטרה לירות למוות במי שיעשה צרות, יפר את ההנחיות ויפגע בהם. אל תתגרו בממשלה – אתם תפסידו במאבק הזה".

ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט בפיליפינים (צילום: רויטרס)
מכירת מסכות הגנה בפיליפינים | צילום: רויטרס

עד כה נרשמו בפיליפינים, מדינה של יותר מ-100 מיליון תושבים, 2,311 מקרי הידבקות בווירוס הקורונה ולפחות 96 אזרחים מתו לאחר שנדבקו. 

באמנסטי אינטרנשיונל מגנים את הוראת דוטרטה, ומזכירים שישנם דיווחים על מעצרים בבגין הפרות סדר, בהם 21 בני אדם שנעצרו לאחר שדרשו הקלות בתנאיהם. ראש הסניף הפיליפיני של אמנסטי, בוץ אולנו, אמר: "זה מדאיג מאוד שהנשיא דוטרטה הרחיב את מדיניות הירי במטרה להרוג, סימן היכר הרסני של נשיאותו, גם לרשויות אכיפת החוק בהסגר הקהילתי. אסור להתייחס לכוח קטלני ובלתי מסומן כשיטה להגיב למצב חירום כמו מגיפת הקורונה"‎.