שתה שתי כוסות מרגריטה - ונורה למוות: סרטון חדש ממצלמת הגוף של השוטר שירה אמש בצעיר אמריקני באטלנטה חושף את השיחה שקדמה לירי הקטלני. בדקות לפני ההרג נראה ריישד ברוקס בן ה-27 משוחח באופן ידידותי עם גרט רולף ודווין ברונסן, השוטרים האמריקנים שלאחר מספר דקות ירו בו למוות. כך זה נראה

התיעוד מתחיל בנקודה בה הוזעקו ברונסן ורולף לחנייה מחוץ לסניף רשת המזון המהיר "וונדיס" בעקבות תלונה על אדם שנרדם במכונית. השניים ביקשו מברוקס לצאת מהרכב – והחלו בתשאול. "הייתי במסיבת יום ההולדת של בתי והיו שם כמה משקאות", אמר ברוקס לרולף. "שתיתי שתי כוסות מרגריטה ולכן החלטתי לחנות כאן כדי לא לנהוג תחת השפעת אלכוהול".

הרג האזרח השחור, אטלנטה
ריישד ברוקס ורולף
הירי הקלטני באטלנטה (צילום: reuters)
גרט רולף | צילום: reuters

בשלב זה על פי התיעוד, רולף דחק בברוקס וניסה להוציא ממנו הודאה לפיה נהג לאחר ששתה. "האם אתה מסכים איתי שצרכת יותר מדי אלכוהול?", שאל השוטר את הצעיר האמריקני. ברוקס ניסה להסביר כי אינו מחפש צרות: "אני יכול לעזוב את הרכב כאן וללכת הביתה ברגל". השוטר מצדו ביקש ממנו בשלב זה שיערוך "בדיקת ינשוף" והסביר באופן ידידותי: "זה חלק מתפקידי". ברוקס הסכים: "בסך הכל היינו ביום הולדת של בתי. בשלב מסוים אפילו אמרתי לבת זוג שלי שאני רוצה לעזוב כי אני רעב".

לאחר שנכשל בבדיקה, נראה רולף אוזק את ברוקס: "שתית יותר מדי". שניות לאחר מכן התפתחה תגרה בין השניים – ברוקס חטף אקדח טייזר מאחד השוטרים והחל לרוץ. השניים החלו לצעוק לעברו: "עצור". בשלב זה מצלמת הגוף נתלשה מגופו של השוטר וברקע נורו 3 יריות קטלניות שהביאו למותו של ברוקס. בתיעוד נשמעו צעקות, כנראה של עוברי אורח שנקלעו לאירוע: "מה עשית? למה ירית בו? זה לא היה הכרחי".

ברוקס פונה לבית חולים בעיר, שם נקבע מותו. גם אחד השוטרים נזקק לטיפול. לאחר התקרית התקהלו מפגינים רבים במחאה מול מקום האירוע, ומחאות נוספות נערכו בג'ורג'יה.

מחאות באטלנטה (צילום: reuters)
מהומות סמוך לסניף "וונדיס" שם נורה ברוקס | צילום: reuters
המהומות בארצות הברית אטלנטה (צילום: רויטרס_)
אטלנטה לאחר הירי בברוקס | צילום: רויטרס_

בעקבות המקרה, ראש העיר עדכנה שמפקדת משטרת אטלנטה הגישה את התפטרותה והיא תועבר לתפקיד אחד. בנוסף, דווח כי המשטרה החליטה לפטר את השוטר החשוד בירי, וכן להעביר את השוטר הנוסף שהיה מעורב באירוע לתפקיד מנהלי. המקרה מגיע ברקע המחאות הקשות ברחבי ארה"ב ובעולם, בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד שנחנק למוות בידי שוטר בזמן מעצר.