אירופה ניצבת לצד ישראל במאבק נגד אירן: שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל פונטלס, מבטא היום (חמישי) עמדה ברורה על רקע המתקפה של חמינאי נגד ישראל. בציוץ בטוויטר הבהיר פונטלס: "אני מגנה בכל תוקף את דבריו של חמינאי שקוראים להיאבק בישראל". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"זה איום על השלום ועל הביטחון העולמי", הבהיר השר והוסיף: "לביטחונה של ישראל חשיבות עליונה והאיחוד האירופי יעמוד לצדה". 

מוקדם יותר היום, גינה גם משרד החוץ הגרמני את דבריו של חמינאי. בברלין הבהירו כי "זכותה של ישראל להתקיים לא נתונה למשא ומתן" וכי אמירות מאיימות כלפי ישראל כפי שבאו לידי ביטוי בדבריו של המנהיג האירני העליון "אינן מקובלות".  

בציוץ של חמינאי שעורר סערה ופורסם אמש נכתב: "אנו נתמוך ונעזור לכל מדינה או כל קבוצה בכל מקום, שיתנגדו למלחמה הציונית ויילחמו בה. המשטר הציוני הוכיח שהוא לא יעמוד בשום אמנה ושהוא אינו מבין שום היגיון מלבד כוח. אופיו של המשטר הציוני אינו תואם את השלום, מכיוון שהציונים מבקשים להרחיב את שטחיהם".

הכרזה האנטישמית של חמנאי
הכרזה האנטישמית של חמינאי

המנהיג האירני העליון כתב כי ביטול המשטר הציוני - אין פירושו חיסול יהודים. "אנחנו לא נגד יהודים. הפירוש הוא ביטול המשטר. פלסטינים, מוסלמים, נוצרים ויהודים צריכים לבחור ממשל משלהם ולגרש בריונים כמו נתניהו. זה אומר לחסל את ישראל וזה יקרה", הוסיף.

לדבריו, ההצעה למשאל עם לבחירת השלטון בפלסטין נרשמה על ידי האו"ם, כפי שהציעה אירן. "אנו אומרים שהפלסטינים האמיתיים עם שורשים פלסטינים של לפחות מאה שנה, והפלסטינים החיים בחו"ל יבחרו את השלטון בפלסטין".

עוד טען המנהיג העליון של אירן שמאבקים פוליטיים, צבאיים ותרבותיים של האומה הפלסטינית - "צריכים להימשך עד שייכנעו למשאל העם הפלסטיני". חמינאי הוסיף כי על המדינה לקבוע איזו מערכת פוליטית צריכה לשלוט בה ועד אז המאבק צריך להמשיך.

הכרזה האנטישמית של חמינאי: "הפתרון הסופי - התנגדות חמושה" 

אמש פרסם חמינאי כרזה אנטישמית ובה איום ב"פתרון סופי" לישראל. באיור נראים חמושים פלסטינים עם דגלי פלסטין וחיזבאללה חוגגים בהר הבית, לצד הכיתוב: "פלסטין תהיה חופשית, הפתרון הסופי - התנגדות חמושה עד למשאל עם".

בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר, בתגובה לכרזה, כתב פומפאו: "ארצות הברית מגנה את התבטאויותיו המגעילות והשנאה של המנהיג העליון חמנאי. אין להם מקום בטוויטר או בכל פלטפורמה אחרת של המדיה החברתית. אנו יודעים שהרטוריקה המטורפת של חמנאי אינה מייצגת את הסובלנות של העם האירני", המשיך פומפאו. "מממן הטרור הגדול בעולם, אנטישמי שמכחיש את השואה, שולח כסף וכלי נשק לטרוריסטים נגד ישראל - וכעת קורא את הקריאה הנאצית לפתרון הסופי. אני שואל את האומות העולם - האם זה מישהו שאפשר לסמוך עליו עם נשק קטלני?".

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו | צילום: AP‎, חדשות

ראש הממשלה נתניהו הגיב לדברים וכתב: "איומיו לממש את 'הפתרון הסופי' כנגד ישראל מזכירים את תוכנית 'הפתרון הסופי' הנאצית להשמדת העם היהודי. ‏עליו לדעת שכל משטר שמאיים על ישראל בהשמדה ימצא עצמו בסכנה דומה".