מגבילים את השוטרים: מועצת העיר מיניאפוליס אישרה אתמול (שישי) מספר החלטות המגבילות את פעילות השוטרים בעיר. אחת מההחלטות אוסרת על השוטרים לבצע פעולת "חניקה" לאזרחים שמתנגדים למעצר. ההוראות החדשות התקבלו בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד, שנחנק למוות במהלך מעצר משטרתי – דבר שהצית מהומות ומחאות בכל רחבי ארה"ב.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

החלטה נוספת שהעבירו במועצה היא שכל שימוש משטרתי בכלים לפיזור הפגנות, כמו כדורי גומי וגז מדמיע, מחויבת באישור מפקד משטרת מיניאפוליס. יש לציין כי כדי שההחלטות ייכנסו לתוקף, שופט צריך לאשר אותן קודם.

  שוטר חנק  למוות גבר שחור
השוטר שחנק את ג'ורג' פלויד יועמד לדין
הפגנות אלימות בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד
נאסר על שוטרים להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות ללא אישור מפקד המשטרה | צילום: AP

ראש העיר ג'ייקוב פרי אמר כי "זהו רגע שבו אנו יכולים לשנות לחלוטין את שיטות הפעולה של המשטרה שלנו". עוד הוסיף ראש העיר כי עד כה לא היה קל להוציא לפועל שינויים כאלה, אך כעת "סוף סוף נוכל לעשות זאת בצורה נכונה".  

בתוך כך, התובע הכללי של מיניסוטה, קיית' אליסון, ציין כי ניהול התיק נגד ארבעת השוטרים ממשטרת מיניאפוליס שמואשמים בהריגתו של ג'ורג' פלויד "הולך להיות מסובך בבית המשפט". בריאיון לרשת CNN  הוא ציין כי לדעתו חבר המושבעים עשוי למצוא אותם אשמים.

מפגינה עוטה מסכה עם הכיתוב
מפגינה עוטה מסכה עם הכיתוב: "אני לא יכולה לנשום" | צילום: רויטרס

"אנו הולכים לעבוד קשה מאוד", הוא הוסיף. "אנו נוודא שכל חוליה בשרשרת התביעה הדוקה. אנחנו הולכים לתת את כל מה שיש לנו בתיק, ואני סומך על כך שהמושבעים בתיק - אם נגיע למשפט עם חבר מושבעים - יראו את ההוכחות באופן שהם צריכים לראות -  וזה שהאנשים האלה אשמים".טראמפ: "ג'ורג מסתכל מלמעלה ואומר כמה נפלא המצב"

ראש עיריית מיניאפוליס באשכבתו של פלויד
מיניאפוליס: טקס אשכבה לזכרו של ג'ורג' פלויד | צילום: רויטרס

טראמפ: "ג'ורג' מסתכל מלמעלה ואומר כמה נפלא המצב במדינה"

במהלך נאום בבית הלבן היום התייחס נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להפגנות ולמחאות בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד וגם לירידה בנתוני האבטלה. באחד מהחלקים היחידים בנאומו שנדמו כאילו נכתבו מראש אמר הנשיא: "לכל אזרח אמריקני מגיע יחס שווה בכל היתקלות עם מערכת אכיפת החוק - ללא הבדלי דת, גזע ומין".

בהתייחסות ישירה למקרה של ג'ורג' פלויד שילב טראמפ: "כולנו ראינו מה קרה בשבוע שעבר. אנחנו לא יכולים לתת לזה לקרות. אני מקווה שג'ורג' (פלויד) מסתכל מלמעלה ואומר כמה נפלא המצב במדינה שלנו, זה יום מעולה עבורו". את התייחסותו לפלויד שילב בתוך נתונים לפיהם ישנה ירידה באחזוי האבטלה במדינה ואמר: "זה יום טוב עבור ג'ורג' ועבור כולנו".