המציאות החדשה בצל נגיף הקורונה צפויה להימשך עוד זמן רב, ובחלק ממדינות העולם כבר מתכננים את החזרה לשגרה. בדומה לישראל, רבים מהן הודיעו על פתיחת עסקים או מועד שבו הכלכלה תשוב לפעילות, אך נושא אחד עדיין נמצא בדיונים והממשלות מתנהלות בו בזהירות רבה: החזרת בתי הספר והגנים לפעילות. בישראל יתקיים היום (שני) דיון מיוחד בהובלת ראש הממשלה, כדי לבחון את הכוונה להחזיר את מערכת החינוך לפעילות בשבוע הבא. בדקנו את תוכניות הפעולה ברחבי העולם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בניו זילנד, מדינה שנחשבת למובילה בהתמודדות עם הנגיף וכמי שהצליחה להשיג שליטה על התפשטותו, זוכים לחזור לסוג של שגרה מהר מהצפוי. הממשלה החליטה לפתוח מחדש את בתי הספר ומוסדות החינוך לגיל הרך כבר מ-29 באפריל - להורים שצריכים לחזור לעבודה. משרד החינוך הסביר את המהלך המתבקש לאור המצב הטוב יחסית במדינה ומסר: "עדויות שהתעוררו לאחרונה מצביעות על כך שלסגירת מוסדות החינוך יש תפקיד מוגבל בהפחתת התחלואה והתמותה מהקורונה".

בגרמניה, מדינה נוספת שנחשבת למוצלחת בהתמודדות עם הנגיף, פרסמו תכנית הגיינית מיוחדת להתנהלות התלמידים שחוזרים לבתי הספר. במשרד החינוך הגרמני קבעו שרובם יחזרו לספסל הלימודים ב-4 במאי. תחילה ייפתחו בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים, אך מעונות היום יישארו סגורים. מערכת החינוך תמנע כינוסים גדולים ותשמור על הריחוק החברתי בין התלמידים בעזרת נהלים חדשים.

קורונה, בית ספר, נתניה
בישראל עדיין לא גיבשו מדיניות, ארכיון | צילום: JACK GUEZ, AFP

באיטליה, שנחשבת למוקד התפרצות ומדינה שספגה מכה קשה במיוחד מבחינת מספר הקורבנות וכן בפן הכלכלי, נוקטים בצעדים מדודים. במדינה כבר הכריזו על פתיחת חנויות ספרים ומספרות, וכן אפשרות לפגוש את המשפחות החל מ-4 במאי. ב-18 במאי ייפתחו בחזרה גם המוזיאונים. עם זאת, בנוגע למערכת החינוך המדיניות הפוכה: ראש הממשלה קונטה אמר השבוע שמוסדות החינוך לא ישובו לפעול עד לחודש ספטמבר הקרוב. גם לימודים בתקופת הקיץ לא נחשבים לאפשרות סבירה.

בצ'כיה, התלמידים בבתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים והמכללות החלו כבר לחזור לפעילות - אך במתכונת מיוחדת. התלמידים והמורים מתכנסים רק לצורך התייעצויות ושיעורים של אחד על אחד. בחינות הסיום, בחינות הבגרות ובחינות הכניסה לאוניברסיטאות יתקיימו רק לאחר 1 ביוני. בתי הספר התיכוניים לא צפויים להיפתח בצורה מלאה עד 1 בספטמבר. 

נורבגיה ודנמרק היו הראשונות לשחרר את רסן ההגבלות וההסגר מעל מערכת החינוך. ילדי הגנים היו הראשונים לחזור כבר בשבוע שעבר. שם עדיין עובדים בריחוק חברתי ובקבוצות קטנות. "הילדים מאוד שמחו לחזור לגנים, אנחנו ההורים עוד יותר", אמר בוגה - אב לשני ילדים בגילאי הגן באוסלו. בדנמרק ילדי הגנים חזרו למסגרות אחרי ששר החינוך הכריז שמדובר במהלך בטוח. גם בתי הספר היסודיים חזרו לפעול, אך 24% מההורים אמרו שהם לא מתכוונים לשלוח את הילדים. אחד מהם כתב בפייסבוק: "לא אתן שישתמשו בילד שלי כשפן ניסיונות לקורונה".

קורונה - ילדים
ההורים חוששים, ארכיון | צילום: reuters

בשתי המדינות הסקנדינביות האלו להורים אסור להיכנס לגנים, אסור להביא צעצועים או מזון מהבית. תלמידי בתי הספר היסודיים בנורבגיה חוזרים ללמוד היום, גם המכללות והאוניברסיטאות ייפתחו בשבועות הקרובים. כל הפעילות - תחת נהלי הגיינה חדשים, בקבוצות קטנות ובלי כינוסים המוניים.

באוסטריה, שר החינוך האנץ פיינמאן אמר ביום שישי האחרון שהמדינה תתחיל לפתוח את בתי הספר מחדש כבר בחודש מאי. ב-4 במאי יחזרו תלמידים שמסיימים את הלימודים השנה. בגל השני יחזרו תלמידי היסודי, חטיבות הביניים והתיכונים.

צרפת: 64% מההורים לא ישלחו את אחד מילדיהם לבית הספר

גם בשוויץ חוזרים לשגרה. בתי ספר יסודיים ובתי ספר תיכוניים לתלמידים בגילאי 12-15 אמורים להיפתח מחדש ב-11 במאי, כמעט חודשיים לאחר שנסגרו בגלל מגפת הקורונה. עם זאת, שם משתהים ונוקטים בצעדים מדודים לגבי המוסדות הגבוהים: מוסדות להשכלה גבוהה, בתי ספר על תיכוניים והתיכונים המקצועיים ייפתחו רק ב-8 ביוני. הממשלה הגדירה באופן ברור כי לוח הזמנים תלוי בכך שלא תהיה עלייה משמעותית במקרי קורונה, ועל ההחלטה יתקיים אשרור ב-29 באפריל.

בצרפת, מדינה נוספת שספגה מכה כואבת בעקבות הקורונה, הממשלה מתכוונת להחזיר את התלמידים לבתי הספר כבר ב-11 במאי. סקר שבוצע במדינה ופורסם בעיתון "לה פיגארו" מצא כי 67% מההורים לא מאמינים במהלך וחושבים שמדובר ב"רעיון רע". 64% מההורים הבהירו שיסרבו להחזיר לפחות ילד אחד לבתי הספר, 48% הצהירו שלא ישלחו אף אחד מילדיהם לבתי הספר.

נתניהו במסיבת העיתונאים
יקיים היום דיון מיוחד, נתניהו

יותר ממחצית מההורים בצרפת, 55% מהם, חוששים שבבתי הספר לא תתקיים הרחקה חברתית או שמירה על ניקיון ידיים. כשבצרפת הודיעו על התוכנית, שר החינוך נתן להורים את האפשרות שלא להחזיר את ילדיהם לבתי הספר ולהמשיך בלמידה מרחוק.

בארצות הברית וקנדה, בדומה לישראל, עדיין לא התגבשו על מדיניות ברורה בנוגע להחזרת מוסדות החינוך. גל מרק, ישראלית שגרה בפלורידה, סיפרה ל-N12: "הילדים לומדים בבית ספר וירטואלי בארבעת השבועות האחרונים. הודיעו לנו שהם ימשיכו כך גם בהמשך שנת הלימודים. זה מאוד מלחיץ עבור ההורים והילדים, שנאבקים בדיכאון". 

בעיר טורונטו שבמחוז אונטריו בקנדה לא חושבים על חזרה ללימודים לפני 31 במאי, כך סיפרה נעה מגל שניר ל-N12.