איומים מול מעשים: צפון קוריאה הודיעה הלילה (בין שלישי לרביעי) כי דחתה את הצעתה של דרום קוריאה לשלוח נציגים שיתווכו בין המדינות ברקע המשבר ביחסים – כך על פי סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית KCNA. עוד נכתב בידיעה, כי כוחות צבא יועברו לאזור המפורז בגבול בין המדינות, ויעלו את רמת הכוננות ל"גבוהה ביותר".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על פי הדיווחים נשיא קוריאה הדרומית מון ג'ה-אין הציע לשלוח את יועצו לביטחון לאומי צ'ונג אי-יונג ואת ראש המודיעין שלו, על מנת לתווך את המשבר בין המדינות שהולך ומחריף. נשיא צפון קוריאה קים ג'ונג און ואחותו קין יו ג'ונג "סירבו להצעה המאיימת וחסרת הטקט".

מפגש היסטורי בפיוניאנג (צילום: רויטרס)
נשיאי הקוריאות: ידעו ימים טובים יותר | צילום: רויטרס

"מון מעדיף לשלוח שליחים מיוחדים שיעזרו להתגבר על המשבר", נאמר בהודעה הרשמית, "ומעלה הצעות מגוחכות לעיתים קרובות – אך עליו להבין שטריק כזה כבר לא עובד עלינו. הפתרון למשבר הנוכחי בין הצפון לדרום שנגרם מחוסר יכולת וחוסר אחריות של רשויות דרום קוריאה הוא בלתי אפשרי, וניתן לסיים אותו רק כאשר ישולם מחיר ראוי". מטעמו של נשיא דרום קוריאה לא נמסרה תגובה.

בהודעה נפרדת הודיעה סוכנות הידיעות KCNA כי צפון קוריאה תעביר כוחות לאזור המפורז הסמוך לגבול בין המדינות – שם נמצא אזור תעשייה שכלל בעבר מספר פרויקטים כלכליים משותפים. עוד נאמר כי כוחות המשטרה שנסוגו מהשטח ישובו למקומן, ויחידות ארטילריה סמוכות לגבול יעלו את רמת הכוננות ל"גבוהה ביותר". צעד נוסף עליו בישרה הידיעה הוא השבת התעמולה נגד דרום קוריאה - שתופץ אל מעבר לגבול.

קים יו ג'ונג (צילום: ap)
אחותו של נשיא צפון קוריאה, קים יו ג'ונג | צילום: ap

אתמול בבוקר התגברה המתיחות בין פיונגיאנג לסיאול, לאחר שהשכנה מצפון איימה שצבאה יפלוש לאזור המפורז, בעקבות המשך פעילות פיזור עלוני התעמולה של השכנה מדרום - עלונים המכילים מסרים ביקורתיים על מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און, וכוללים מידע על הפרות זכויות אדם המתרחשות במדינה.

בדרום קוריאה האשימו את השכנה מצפון באחריות לפיצוץ המשרד לתיאום בין שתי המדינות שנמצא באזור התעשייה של קאסונג, המצוי במתחם המשותף של שתי המדינות - מה שמהווה התגרות מכוונת והפרה בוטה של ההסכם שנחתם בין המדינות לפני שנתיים, בו התחייבו לחדול מ"פעולות עוינות" זו כלפי זו. 

צפו במצעד הצבאי בצפון קוריאה (צילום: CNN, חדשות)
צפון קוריאה במצעד ראווה, ארכיון | צילום: CNN, חדשות

זמן קצר לאחר הפיצוץ וחילופי ההאשמות בין המדינות, צפון קוריאה הודתה שהיא זו שעומדת מאחורי המעשה. בהודעה רשמית בתחנת הטלוויזיה המקומית נמסר כי פיונגיאנג יזמה את פעולת ההרס של מבנה משרד התיאום בין המדינות.