האתר המדעי Science Alert פירסם הבוקר (ראשון) כי שלושה מדענים גילו מכתב שנשלח לפני 132 שנה מהרשויות בעיראק לטורקיה ובו סיפרו על אירוע יוצא דופן: גשם מטאורים שטף את השמים, הרג אדם אחד והותיר משותק אדם נוסף. במסגרת תהליך דיגיטציה שעבר ארכיון האימפריה העות'מאנית, התגלה המכתב שתחילה לא גילו בו עניין רב, אולם ברגע שהבינו לפרטים את תוכנו - הוא הפך למשמעותי ונדיר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

המכתב מתאר שדות חקלאים שלמים שנשרפו מהעצמים שנפלו באחד מימי הקיץ החמים של 22 באוגוסט 1888. באותו היום, גשם מטאוריטים שרף את שמי עיראק, שהייתה אז חלק מהאימפריה העות'מאנית, וגרם למותו של אחד התושבים.

מעל כדור הארץ ישנו גשם כמעט תמידי של 50 טונות של חומר, כשרובו נשרף בכניסה לאטמוספרה והופך לאבק. מדענים טוענים שבכל יום יכולים ליפול לכדור הארץ 17 מטאוריטים, אך רק בודדים מהם יהיו בגודל משמעותי כדי לעשות נזק כלשהוא.

האפשרות שמטאוריטים יפגעו באדם היא מאוד נמוכה, ליתר דיוק היא אחד ל-1,600,000. הסיכויים למות כתוצאה מדברים אחרים כמו תאונה או שריפה הם גבוהים הרבה יותר ועל כן האירוע שהתגלה הוא נדיר והיסטורי.

מקום פגיעת המטאוריט בעיר סולימאניה שבעיראק
מקום פגיעת המטאוריט בעיר סולימאניה שבעיראק

המקרה היחידי שבו נפגע אדם ממטאוריט התרחש ב-1954 כאשר מטאוריט פגע בביתה של אן הודג'ס באלבמה בעודה מנמנמת על הספה. הודג'ס נפגעה בגבה כאשר המטאוריט צרב אותה בשל הטמפרטורה הגבוהה שלו, אך היא לא מתה.

אפילו האירוע יוצא הדופן שקרה ברוסיה ב-2013, בו מטאוריט התפרק בשמים והפיל עצמים במשקלים של 650 ק"ג, לא הביא למותם של בני אדם. עד היום לא התגלו שום פרטים מאומתים אודות מקרה דומה לזה שהתרחש בעירק, לרבות אירוע נוסף שקרה בהודו ב-2016 בו נטען שאזרח הודי נהרג כתוצאה מפגיעת מטאוריט.

פיזיקאים רבים אומרים שביום מין הימים יפגע בכדור הארץ שלנו מטאור. "זה לא שאלה של אם יקרה, אלא מתי זה יקרה", הם כותבים בסיכום המאמר שפורסם. בשנה הבאה נאס"א מתכננת לצאת במיזם מיוחד לחיסול אותם עצמים מסוכנים, לפני שיחדרו לכדור הארץ.