"בהצלחה – להתראות": שירותי הביון הבריטיים חשפו היום (שלישי) את המסר המוצפן האחרון של הנאצים במלחמת העולם השנייה. השדר פורסם כעת לראשונה, לציון 75 שנים לניצחון בעלות הברית על גרמניה הנאצית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המילים האחרונות ששוגרו בקשר הגרמני הן של קצין צעיר בדרגת סגן משנה, זמן לא רב לפני כניעת הנאצים לצבאות הבריטים, האמריקנים והסובייטים. הקצין שיגר את המסר מחוץ לבניין בעיר קוקסהאבן, השוכנת לחופי צפון גרמניה.

ב-7 במאי 1945 הקצין ששמו קונקל שלח מסר פרידה, רגע לפני שרשת הקשר נסגרה, כך לפי הדיווח ב-CNN. "כוחות בריטיים נכנסו לקוקסהאבן בשעה 14:00 ב-6 במאי. מעתה והלאה כל תעבורת הרדיו תחדל. מאחל לכולכם בהצלחה, לוטננט קונקל".

לסיום כתב קונקל: "סוגר (את הקשר) לתמיד, מאחל לכם בהצלחה - להתראות". בהודעה נוספת שיורטה רק כמה ימים קודם לכן, ב-4 במאי, חייל ששהה בחופי דנמרק שאל אם למישהו יש סיגריות. ברשת הקשר ענו לחייל: "פה אין סיגריות".

במהלך מלחמת העולם השנייה נהגו הנאצים לתקשר דרך מערכת מוצפנת, הידועה בשם "אניגמה", במטרה לתאם ניסויי נשק מתוחכמים. הבריטים הצליחו לפצח את הקוד המתוחכם ב-1940 ויירטו לכל אורך המלחמה מידע רב ערך. פיצוח האניגמה העניק לבריטים יתרון אדיר בזמן המלחמה, ושינה את פניה עבור בעלות הברית. הוא נותר בסוד עשרות שנים אחרי המלחמה, עד לשנות ה-70.