מאות מיליוני בני אדם ברחבי העולם מסתגרים בבתיהם מחשש להידבקות בנגיף הקורונה. המדיניות בה נוקטות מרבית מדינות העולם הותירה את רחובות הערים ריקים. דבר שפוגע בכלכלה המקומית - אך תורם למלחמה בפשע. הנתונים מראים כי ישנה ירידה דרמטית של אחוזי הפשיעה במרבית התחומים - רצח, גניבה, אונס ועבירות סמים. עם זאת, בשל אותה מדיניות, משפחות נמצאות סגורות בבית אחד במשך תקופה ארוכה וקיים חשש שמספר עבירות האלימות בתוך המשפחה דווקא יעלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מאז התפרצות נגיף הקורונה באל סלבדור מוכת פשע, מדווחים במדינה על ממוצע של 2 מתים ביממה, לעומת 600 טרם התפרצות המגפה. ראול גונזלס, שבבעלותו חברה להפקת לוויות בלימה בירת פרו, אומר כי קודם הגעת הקורונה הוא היה צריך לטפל מדי יום בכ-15 גופות ואילו השבוע הוא הלך לנוח על הספסל אחרי 6 שעות בלי לקוחות. לפי נתוני הרשויות המקומיות, ישנה ירידה של 84% בפשיעה המקומית.

ניו יורק
צילום: AP

בדרום אפריקה, שאזרחיה נמצאים תחת הסגר, השוו את מספר מקרי הפשיעה במדינה בשבוע הראשון להסגר לנתונם של התקופה המקבילה בשנה שעברה. מתברר כי מספר מקרי האונס במדינה צנח מ-700 ל-101, מספר התקיפות ירד מ-2,673 ל-456 ומספר מקרי הרצח ירד גם הוא באופן משמעותי - מ-326 ל-94 בלבד.

גם בשיקגו מדווחים על ירידה של 10% במקרי הפשע מאז התפרצות מגפת הקורונה באזור. בניו יורק, שנפגעה בצורה הקשה ביותר מהנגיף בארה"ב, הרשויות מדווחות כי מספר מקרי הרצח, אונס, שוד וגניבת רכבים צנח ב-12% בין החודשים פברואר למרץ. בלוס אנג'לס, השוו את אחוזי הפשיעה של שנת 2020 לעומת השנה הקודמת וגילו שעד ה-15 במרץ המספרים היו דומים לשנה הקודמת, אך לאחר מכן הם ירדו ב-30%.

חזית של חנות בניו יורק בזמן הקורונה
NEW YORK, NY- APRIL 02: An inspirational message is painted on a boarded up business as New York City attempts to slow down the spread of coronavirus through social distancing on April 2, 2020. New York has been hit hard by the restrictions in response to the outbreak of COVID-19. (Photo by John Lamparski/Getty Images) | צילום: John Lamparski, Getty Images

ירידה דרסטית כזאת באחוזי הפשיעה היא אירוע נדיר. בשנות ה-90 חוותה ניו יורק ירידה של כ-40% באחוזי הפשיעה. זאת הירידה החדה ביותר בהיסטוריה האמריקאית - אך זה נעשה בתוך פרק זמן של שלוש שנים. נגיף הקורונה הצליח לגרום לכך בשבועות ספורים בלבד.