פקיסטן סוערת בימים האחרונים ממגפה חדשה-ישנה שזה עתה נחשפה, שאינה הקורונה. תחקיר מקיף של סוכנות הידיעות AP חשף פרשייה קשה של התעללויות מיניות בילדים ובילדות ב"מדרסות" – בתי ספר דתיים שמוקמים בשכונות עניות ומושכים תלמידים בעזרת הבטחה לארוחה ומקום לינה

במדינה פועלות יותר מ-22,000 "מדרסות" רשומות, שמלמדות יותר משני מיליון ילדים. אבל יש הרבה יותר בתי ספר דתיים שאינם רשומים. אין גוף מרכזי של אנשי דת השולט במדרסות, ואף אין רשות מרכזית שיכולה לחקור או להגיב לטענות על התעללות מצד אנשי הדת.

אחד מהילדים שנחשפו בתחקיר הוא מוהיממן, בן 11. הוא היה תלמיד טוב שחלם להיות רופא, עכשיו בית הספר מפחיד אותו. בתחילת השנה, איש דת בבית הספר הדתי בו למד בדרום העיר פפג'אנג, הכניס אותו לחדר רחצה וניסה לאנוס אותו. דודתו של מוהיממן אמרה שהיא מאמינה ש"ההתעללות בילדים קטנים היא מגפה בבתי הספר הדתיים בפקיסטן", לדבריה הכירה את איש הדת, מאז שהייתה ילדה קטנה. היא מתארת אותו כמתעלל סדרתי כבר עשרות שנים שכבר לפני שנים נהג לבקש מילדות קטנות להרים את חולצותיהן. "הוא עשה מעשים מגונים ואסורים עם בנים וגם עם שתיים או שלוש בנות", היא מספרת ונזכרת בילדה אחת שאיש הדת הכה כל כך חזק - עד שהוא שבר לה את הגב.

מוהיממן, ילד שהותקף מינית בפקיסטן (צילום: ap)
מוהיממן בן ה-11. חלם להיות רופא, אבל מפחד לחזור לבית הספר | צילום: ap

בחקירה של סוכנות הידיעות נמצאו עשרות דוחות משטרתיים, שמכונים במדינה "דוחות מידע ראשונים", בהם טענות רבות על הטרדות מיניות, אונס והתעללות גופנית על ידי אנשי דת אסלאמיים שמלמדים במדרסות או בבתי ספר דתיים ברחבי פקיסטן. סוכנות הידיעות חקרה את אירועי התעללות באמצעות ראיונות עם גורמי אכיפת החוק, נפגעי ההתעללות והוריהם.

גם יאסו בן השמונה מצפון קוהיסטן הוא אחד מקורבנות המדרסה. אביו הוא פועל עני ללא ההשכלה ששלח את בנו כמה מאות קילומטרים דרומית מביתם לבית ספר, כדי שירכוש השכלה. בסוף דצמבר, כשרוב התלמידים עזבו, יואוס וקומץ מחבריו לכיתה נשארו בבית הספר, בגלל מחיר הנסיעה הגבוה הביתה. יאוס מספר שאז מצא את עצמו לפתע לבד בתוך המסגד עם איש הדת של בית הספר. התקיפה המינית הייתה בלתי צפויה ואכזרית. הילד סיפר שהוא תפס את ידו, גרר אותו לחדר ונעל את הדלת "היה כל כך קר. לא הבנתי למה הוא מוריד את בגדי החמים".

כשהוא נזכר במה שקרה, הוא קובר את ראשו, "הכאב גרם לי לצרוח ולבכות, אבל הוא לא היה מפסיק". הילד הוחזק במשך יומיים בשבי, נאנס שוב ושוב עד שהיה חולה כל כך שאיש הדת חשש שימות ולקח אותו לבית החולים. בבית החולים, ד"ר פייסל מנן סלרזאי סיפר שהילד צרח בכל פעם שניסה להתקרב אליו. הבדיקות מאשרות - הילד סבל מתקיפות מיניות אלימות.

נערים צעירים אינם הקורבנות היחידים להתעללות מינית מצד אנשי הדת, גם נערות צעירות רבות כמו מיסבה, מכפר השמרני עמוק בחבל פונג'אב. מיסבה בת ה-11 אמרה שנאנסה במסגד הסמוך. התקיפה התרחשה בוקר אחד לאחר שנשארה מאחור כדי לטאטא את המסגד, הילדים האחרים נשלחו הביתה ואיש הדת ביקש ממנה להישאר לעזור.

"בדיוק התחלתי לנקות כשהוא טרק את דלת המסגד", אמרה, "לא ידעתי למה ואז פתאום הוא תפס אותי ומשך אותי לחדר סמוך. צרחתי וצעקתי". היא לא יכלה לומר כמה זמן התקיפה נמשכה. כל מה שזכרה היה הצרחות והקריאות לאביה שיבוא לעזור לה, מי שמצא אותה היה דוד שלה, שעצר במסגד במקרה והבחין בזוג נעלי ילדים מחוץ לדלת. הוא ריסק את הדלת וראה את אחייניתו שוכבת ערומה על הרצפה. "זה נראה היה כאילו התעלפה", אמר. המכנסיים המוכתמים שלה היו בפינה. "איש הדת כרע בפניי ואמר לי כל הזמן 'סלח לי'", נזכר הדוד כשהוא כובש את הזעם על שחרורו של האיש בערבות בלי שום כוונה להעמיד אותו לדין.

במשטרה מאשרים שבעיית ההתעללות המינית היא מגפה בפקיסטן וראשיה יודעים שהתלונות שהם מקבלים - הן רק קצה הקרחון. עם זאת, למרות עשרות הדיווחים, אף שוטר, הורה או קורבן לא הצליחו להביא להרשעתו של איש דת. אנשי הדת הם קבוצה חזקה בפקיסטן והם מתגייסים כשמובאות טענות להתעללות נגד אחד מהם, פעמים רבות הם מאשימים את מי שיוצא נגדם בהשמצה או אף בהשמצה של האסלאם. "זו צביעותם של חלק מהמולות האלה, עם הזקן הארוך ואדרת האדיקות הם עושים את המעשים הנוראיים האלה מאחורי דלתות סגורות, תוך כדי ביקורת קולנית נגד המגולחים הנקיים, הליברלים והפתוחים".