אתר הסקי אישגיל במחוז טירול האוסטרי עומד בימים אלה במרכז תביעה ייצוגית של אלפי תיירים שנדבקו בקורונה בזמן חופשתם במקום. לפי החשד, האתר היווה מוקד התפרצות מרכזי של נגיף הקורונה באירופה ובעולם כולו, לאחר שנשאר פתוח בתחילת חודש מרץ על אף שהתגלו בו מספר חולים. כעת התובעים מפנים אצבע מאשימה הרשויות האוסטריות בגין התנהלותן האיטית וטיפולן הרשלני בהתפרצות המחלה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התביעה הציבורית באוסטריה החלה לחקור את אתר הסקי לאחר שחקירות אפידימיולגיות גילו כי מאות חולים במדינה נדבקו בו. האגודה להגנת הצרכן באוסטריה היא שטענה לראשונה כי הרשויות אשמות בתגובה המאוחרת, והציעה לתבוע את אתר הסקי. חמישה ימים בלבד לאחר שהציעה האגודה את התביעה באתר האינטרנט שלה, כ-2,500 תיירים, רובם גרמנים, יצרו עימה קשר והביעו עניין.

"אם שהיתם באתרי הסקי אישגיל, פזנאונטל, סנט אנטון אם ארלברג, סולדן או זילרטל ב-5 למרץ או בתאריך מאוחר יותר ולאחר מכן אובחנתם בקורונה, ייתכן שאתם זכאים לפיצויים ממחוז טירול ורשויות אוסטריה", נכתב באתר האגודה להגנת הצרכן. "אומנם נגיף הקורונה הוא כוח עליון שעליו אף גורם לא חייב בפיצויים, אבל ייתכן שאכן מגיעים לנדבקים פיצויים על כך שהרשויות השאירו את אתר הסקי פתוח בזמן שסכנת ההידבקות בנגיף הייתה משמעותית".

סקי
תביעת ענק נגד הרשויות באוסטריה | צילום: ניר ליברך

התביעה הציבורית בגרמניה אמרה בשבוע שעבר כי היא ביקשה מהמשטרה לפתוח בחקירה בחשד של הזנחה מסכנת של אנשים בסביבה של מחלה מדבקת. כמו כן, היא בדקה אפשרות שחברת קייטרינג שפעלה באתר הסקי לא דיווחה על עובד שבדיקת הקורונה שלו יצאה חיובית בסוף פברואר.

מושל טירול אמר בתגובה כי לאחר שהרשויות גילו ב-5 למרץ כי מספר תיירים מאיסלנד נדבקו בנגיף, הן החלו בפעולות תגובה. לדבריו, הן פנו מיד לרופא באישגיל וביקשו ממנו לשלוח רשימה של כל האורחים האיסלנדים במלונות השונים. כמו כן, הרשויות הנחו לבדוק לקורונה כל אדם עם תסמינים כלשהם, ובתאריך 7 למרץ התגלה כי ברמן באתר נדבק בנגיף, ומאז התגלו חולים נוספים.

עוד טען המושל כי ננקטו צעדי זהירות שונים כמו חיטוי הבר, הפרדה בין עובדים, ובסופו של דבר לאחר שעובדים נוספים התגלו כחולים לאחר שכבר שהו בבידוד, הבר נסגר ב-9 למרץ. לאחר זמן קצר כל הברים באתר הסקי נסגרו ומספר ימים לאחר מכן ההנהלה הודיעה על סיום עונת הסקי וסגירת כל המתקנים באתרים השונים.

עד כה התגלו באוסטריה יותר מ-10,000 חולי קורונה, 2,358 מהם במחוז טירול. 128 מקרי מוות מהנגיף נרשמו במדינה.