קיימת הערכה בארצות הברית כי מקורו של נגיף הקורונה הינו במעבדה בווהאן שבסין, בה החלה ההתפשטות שהגיעה לעולם כולו – כך פורסם הלילה (חמישי) ברשת "פוקס ניוז". הדיווחים עומדים בסתירה לתדרוך של הפנטגון השבוע. גם הנשיא טראמפ התייחס לסוגייה במסיבת עיתונאים שקיים השבוע ואמר שהעניין נבחן ביסודיות על ידי הבית הלבן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המקורות המצדדים בתאוריה הזו טוענים כי ההעברה הראשונית של הנגיף הייתה של עובד מתוך המעבדה, ולאחר מכן חדר לתוך האוכלוסייה של ווהאן. הם אמרו כי השוק בווהאן, שנחשד כמקור התפרצות הקורונה בסין תחילה, אינו מהווה את נקודת ההתחלה של הנגיף, מאחר ומעולם לא נמכרו שם עטלפים.

הם טענו כי הטלת האשמה בהתפשטות על השוק היה ניסיון של סין להסיט את הדיון מאותה המעבדה. עוד דווח ב"וושינגטון פוסט" כי אנשי שגרירות אמריקניים הזהירו כבר בינואר 2018 מפני תנאי בטיחות לקויים במעבדת הוירוסים בווהאן, והעבירו מידע על מדענים שביצעו מחקרים מסוכנים, לדבריהם, על נגיף קורונה מעטלפים.  

דונאלד טראמפ (צילום: AP ASSOCIATED PRESS)
"בוחנים לעומק את ההסבר הזה". הנשיא טראמפ | צילום: AP ASSOCIATED PRESS

תגובת הצמרת האמריקנית להערכות הללו לא איחרה לבוא. הנשיא טראמפ אמר: "אנחנו שומעים יותר ויותר את הסיפור הזה. אנחנו עושים בחינה יסודית מאוד של העניין". מזכיר המדינה מייק פומפאו התייחס לכך אף הוא: "אנחנו יודעים בוודאות שמקורו של הנגיף הוא בווהאן שבסין, ועוד ידוע לנו כי כמה קילומטרים מהשוק נמצא מכון ווהאן לוירולוגיה. אנחנו פועלים במרץ כדי ללמוד את הדברים".

אותם גורמים העריכו כי מהלך הפיתוח במעבדה נעשה מתוך המאמץ של סין להתחרות בארה"ב ולהוכיח את עוצמתה ביכולת זיהוי נגיפים. הם אף סיפרו כי לדעתם סין שינתה והסתירה נתונים בכל הקשור להתפשטות הנגיף, וטענו כי ארגון הבריאות העולמי ליווה את סין במהלכי ההסתרה.

הקורונה בסין (צילום: AP)
קורונה בסיןץ אילוסטרציה | צילום: AP

במקביל, מספר המתים בארצות הברית שוב שובר שיא. במהלך היממה האחרונה מתו מנגיף הקורונה 2,371 בני אדם. בכך מניין המתים במדינה עלה ל-28,529 ומספר הנדבקים בנגיף עומד כעת על 644,089. עד כה החלימו בארה"ב 48,708 חולי קורונה.