בקפריסין פותחים היום (ג') את הגבולות לתיירים וביניהם גם לישראלים שלא צריכים לשהות בבידוד בעת הכניסה למדינה. יחד עם זאת, היות והגבולות בארץ עדיים סגורים, כל מי שיטוס לאי השכן ייאלץ לשהות בבידוד כשיחזור לארץ. בינתיים, חברת ישראייר מוציאה היום טיסה ללרנקה שמוגדרת כטיסת חילוץ מיוחדת, זאת בגלל שהגבולות בארץ עדיין סגורים. בהמשך החודש צפויה טיסה נוספת של ישראייר והתקווה היא שהטיסות הללו בנוסף לחברות נוספות יהפכו להיות טיסות רגילות במהרה, ללא כל צורך בבידוד גם בחזור.

קפריסין היא לא המדינה היחידה שהישראלים יכולים להיכנס אליה כעת. באתר TripsGuard.com מרכזים ומנגישים את כללי הקורונה לתיירים ומבקרים ב-84 מדינות מרכזיות מכל היבשות. האתר מאפשר לראות את המדיניות של כל אחת מהמדינות הללו, האם גבולותיה פתוחים באופן מלא או חלקי, האם נדרש בידוד והיכן הוא מתבצע.

לרנקה (צילום: shutterstock)
קפריסין מצטרפת למדינות מעטות שהישראלים יכולים להיכנס אליהן עכשיו | צילום: shutterstock

בכל אחת מהמדינות ניתן לבדוק גם את המגבלות הפנימיות: פתיחת מסעדות ובתי קפה, חובת חבישת מסיכה והאם התחבורה הציבורית פועלת בהיקף מלא או חלקי. המבקרים באתר יכולים "לעקוב" אחר מדינות שמעניינות אותם ולקבל התראה בכל פעם שיש שינוי בהנחיות לגביה. כך למשל יוון מופיעה כרגע באתר כסגורה לתיירים, אך היא צפויה להיפתח כבר בהמשך החודש.

האתר הוקם על ידי צוות חברת Avian והומצא על ידי דוד טבצניקוב, נווד דיגיטלי ישראלי המבוסס בימים אלו בסרביה, שניסה להבין את ההנחיות בימי הקורונה והסתבך בין כל מקורות המידע השונים. אז לאן הישראלים יכולים לטוס כרגע ולהיכנס בלי בעיות או התניות כלשהן? 

בלארוס

הכניסה למדינה חופשית החיים במדינה מתנהלים בשגרה, אך הטיסות הנכנסות אליה מעטות מאוד. איך ניתן להגיע על הנייר? ישנן טיסות חילוץ של ישראייר למזרח ומרכז אירופה, או טיסות של וויז אייר למספר יעדים באירופה, למשל רומניה, מהן ניתן לקחת טיסת המשך.  

סרביה

ניתן להיכנס באופן חופשי למדינה.  איך ניתן להגיע על הנייר? ישנן טיסות חילוץ של ישראייר למזרח ומרכז אירופה, או טיסות של וויז אייר למספר יעדים באירופה, למשל רומניה, מהן ניתן לקחת טיסת המשך.  

לטביה

פתוחה לתיירים כמעט מכל המדינות. איך ניתן להגיע על הנייר? ישנן טיסות חילוץ של ישראייר למזרח ומרכז אירופה, או טיסות של וויז אייר למספר יעדים באירופה, למשל בודפשט, מהן ניתן לקחת טיסת המשך.

אתיופיה

הגבולות פתוחים לתיירים מהאוויר, אך הגבולות בין המדינות על היבשה סגורים. איך ניתן להגיע על הנייר? ישנן טיסות ישירות מנתב"ג עם חברת אתיופיאן איירליינס. 

טנזניה

ניתן להינס חופשי, רק מטיילים שיראו סימנים של מחלה יידרשו להיכנס לבידוד. איך ניתן להגיע על הנייר? ישנן טיסות ישירות מנתב"ג עם חברת אתיופיאן איירליינס לאתיופיה. משם ניתן לקחת טיסת המשך. 

מקסיקו

אפשר להכינס חופשי ללא הגבלות, אך מקומות רבים במדינה סגורים ותחת הגבלות. איך ניתן להגיע על הנייר? ישנן מספר טיסות לניו יורק מנתב"ג, משם טיסת המשך תהיה קלה. 

אקוודור

פתוחה לגמרי לתיירים.  איך ניתן להגיע על הנייר? ישנן מספר טיסות לניו יורק מנתב"ג, משם טיסת המשך תהיה קלה. 

אנטיגואה וברבודה

החל מתחילת החודש ניתן להיכנס בחופשיות למדינת האיים במזרח הים הקריבי. איך ניתן להגיע על הנייר?ישנן מספר טיסות לניו יורק מנתב"ג, משם ניתן למצוא טיסת המשך. 

ישראל

הגבולות של המדינה סגורים לתיירים וניתן להיכנס אליה עם דרכון ישראלי בלבד, תעודת תושב, או היתר מיוחד ולהיכנס לבידוד של 14 ימים. יחד עם זאת, המדינה פתוחה לטיולים פנים ארציים וכל מי שנמצא בה ולא מוחיב בבידוד יכול לנוע בחופשיות. 

*ישנן מדינות נוספות שפתוחות חלקית לתיירים, אך לא מישראל.

*נכון למועד פרסום הכתבה, כל מי שנוחת בארץ מחו"ל, מכל מדינה שהיא, מחויב בבידוד של 14 ימים.