הקרב על הנהגת ארצות הברית מתחמם: תגובתו של דונלד טראמפ לנגיף הקורונה, שינויי המדיניות והתדרוכים השנויים במחלוקת התבטאו בשלב מסוים בירידה בסקרים - ואף ביתרון לביידן. למרות המגמה שעוררה דאגה במחנה הרפובליקני, הנשיא עצמו אינו מודאג, מזלזל ביריבו להנהגת המדינה - וגם גאה בצעדיו: "גרמתי לכולם להיראות טוב חוץ מלעצמי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשורת ציוצים טען היום (שבת) טראמפ: "אני לא רץ נגד ג'ו ביידן הישנוני. הוא אפילו לא פקטור, מעולם לא היה - זוכר שקיבלת 1%?". עוד סימן טראמפ את יריבו האמיתיים לדבריו: "אני רץ נגד השמאל הרדיקלי, הדמוקרטים שלא עושים כלום והשותפים שלהם, האופוזיציה האמיתית - תקשורת הפייק ניוז!". 

עוד עקץ טראמפ: "הם משוגעים ורשעים אבל אנחנו ננצח". על התנהלותו במשבר הקורונה בארצות הברית - המדינה שבה מספר המתים הוא הגבוה בעולם - אמר: "עשינו עבודה מעולה בתגובה לנגיף, גרמנו לכל המושלים להיראות טוב ולחלקם להיראות מעולה וזה טוב מאוד, אבל התקשורת לא רוצה ללכת עם הנרטיב הזה". לדבריו, השיטה של הדמוקרטים היא "להגיד רק דברים רעים על טראמפ". בציוץ נוסף תקף טראמפ שוב את הדמוקרטים וכתב: "הם חייבים לשלם מחיר כבד על מה שהם עשו למדינה שלנו".

 הסקר האחרון ניבא: יתרון לביידן

על פי סקר CNN שפורסם שלשום, המועמד הדמוקרטי וסגן נשיא ארה"ב לשעבר ביידן מוביל על הנשיא המכהן, אך מפגר במדינות המפתח. ביידן זכה לקולותיהם של 51% מהנשאלים בפריסה ארצית, בעוד טראמפ קיבל 46% מקולות הנשאלים. עם זאת, במדינות המפתח המגמה הפוכה, כאשר טראמפ מוביל על ביידן 52%-45%.

ג'ו ביידן קורא לקונגרס לפעול
נתפס כיותר אמין. ביידן | צילום: רויטרס, חדשות

עוד עולה מהסקר כי 34% מהנשאלים הגדירו עצמם דמוקרטים, 26% מהנשאלים הגדירו עצמם רפובליקנים ו-40% מהנשאלים הגדירו עצמם עצמאיים. בקרב הדמוקרטים, 95% מעדיפים את ביידן ובקרב הרפובליקנים אחוז דומה מעדיף את טראמפ. בקרב העצמאיים השניים צמודים עם יתרון קל לנשיא המכהן - 50% לעומת 46%.

סגן הנשיא לשעבר ביידן ממשיך להוביל בקרב הנשים עם 55% מהקולות לעומת 41% בלבד לטראמפ. בקרב המיעוטים הפער גדול עוד יותר, כאשר ביידן זוכה ב-69% מהקולות וטראמפ ב-26% בלבד. בקרב הגברים הלבנים מוביל הנשיא טראמפ עם 55% לעומת 43% ליריבו. עוד עולה מהסקר כי ביידן מוביל על טראמפ ב-6% בקרב בוחרים מעל גיל 45. בקרב הבוחרים מתחת לגיל 45 השניים צמודים עם 49% לביידן ו-46% לטראמפ.

ברמה הארצית ביידן מוביל על טראמפ בקרב הבוחרים בגיל 65 ומעלה - קבוצה שנטתה לטובת הרפובליקנים בבחירות האחרונות לנשיאות. היתרון הגדול ביותר של טראמפ על ביידן בסקר בא לידי ביטוי בנושאים הכלכליים. רוב המצביעים, 54%, אומרים שהם סומכים על הנשיא המכהן שיטפל טוב יותר בכלכלת המדינה, בעוד 42% מעדיפים את ביידן. עם זאת, רוב המצביעים סבורים כי ביידן ינהל את משבר הקורונה טוב יותר מטראמפ (51% לעומת 45%) וכי הוא יטפל טוב יותר מהנשיא המכהן במערכת הבריאות (54% לעומת 42%).

כשהמצביעים נשאלו למי מהמועמדים אכפת יותר מאנשים כמוהם, רובם, 54%, השיבו ביידן בעוד 42% ענו טראמפ. ביידן הוביל גם בשאלה מי יותר אמין ועל מי אפשר יותר לסמוך עם 53% לעומת 38% לטראמפ. תוצאה דומה התקבלה גם בתשובה לשאלה מי יאחד את המדינה ולא יפלג אותה: 55% לטובת ביידן לעומת 38% לטראמפ.