השבוע פורסם כי מדינות באיחוד האירופי ובראשן צרפת יוזמות מהלך שימנע מישראל פעולת סיפוח, והיום (שבת) נציג האיחוד לענייני חוץ וביטחון אומר בגלוי כי באיחוד יפעלו כדי להפעיל לחצים על ישראל ולמנוע ממנה צעדים לקראת סיפוח שטחים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"עלינו לפעול כדי להרתיע כל יוזמה אפשרית לקראת סיפוח", אמר ג'וזף בורל, נציג האיחוד לענייני חוץ וביטחון. "זה ידרוש פנייה של כולנו לישראל, ארה"ב, פלסטינים ושותפים ערבים, תוך שימוש בכל האפיקים שיש לאיחוד האירופי ולמדינות החברות. הדיונים שלנו בנושא מורכב זה יימשכו".

עם זאת, באיחוד הביעו רצון ונכונות להידבר עם ישראל, ברגע שהממשלה החדשה תקום מחר בצהריים. גורמים באיחוד האירופי ביקשו מ-N12 להדגיש כי "נכון לעכשיו, מאמצינו מוקדשים לפעולה דיפלומטית על מנת להימנע מכל פעולה חד צדדית ותמיכה בפתרון של שתי מדינות מוסכמות ותמיכה בחוק הבינלאומי".

בנימין נתניהו, עמנואל מקרון ישראל צרפת
נתניהו עם נשיא צרפת עמנואל מקרון | צילום: רויטרס

ראש הממשלה נתניהו הצהיר בעבר כי הדיונים בקבינט על צעדי הסיפוח יחלו במהלך חודש יולי, ואף עיגן את יכולתו לעשות זאת בתוך ההסכם הקואליציוני שנחתם עם כחול לבן. הדיונים על תוכנית הנשיא טראמפ, שפורסמה כבר לפני כמה חודשים, יתמקדו בהחלת הריבונות על ההתנחלויות הישראליות ביהודה ושומרון וכן על בקעת הירדן. 

בתוך כך, צרפת פועלת בימים אלה לשכנע את מדינות האיחוד האירופי לאיים על ישראל בתגובה חריפה אם תחליט על סיפוח שטחים ביהודה ושומרון, כך לפי דיווח שפורסם השבוע בסוכנות הידיעות רויטרס. שלושה דיפלומטים מהאיחוד האירופי אמרו שבלגיה, אירלנד ולוקסמבורג מעוניינות לקיים דיון באפשרות של איום בעיצומים כלכליים כבר במהלך פגישת שרי החוץ של האיחוד האירופי שתתקיים ביום שישי.