הפגנה שהתקיימה אמש (ראשון) בפריז, שמטרתה הבעת תמיכה במחאות בארה"ב נגד גזענות התדרדרה מהר מאוד למפגן אנטישמי ואלים. במפגינים שהגיעו להביע סולידריות עם המאבק בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד קראו במהלך המחאה קריאות אנטישמיות כגון: "יהודים מסריחים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

קריאות "זונות של יהודים" ושלטים עם הכיתוב "ישראל: מעבדת האלימות המשטרתית", "השוטרים שהרגו את ג'ורג' פלויד אומנו בישראל", "די לטבח של ישראל! חופש וצדק לפלסטין" הונפו במהלך ההפגנה נגד אלימות משטרתית שהתקיימה בכיכר הרפובליקה בלב פריז.

חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב התייחס לדברים ואמר: "מה צועקים בהפגנה נגד הגזענות? "יהודים מסריחים" ושנאת ישראל. מניפים את דגל השנאה נגד הלבנים, נגד היהודים, נגד צרפת. זה ה-DNA המובהק של החיבור בין השמאל הקיצוני לפעילים איסלמיסטים בצרפת. לא משנה מה נושא המחאה, אנחנו שוב רואים את שנאת היהודים ושנאת ישראל. היהודי בפרט וישראל בכלל תמיד אשמים".

עוד הוסיף חבר הפרלמנט: "ישראל מדינת אפרטייד? מדינה גזענית? בפוליטיקה, בצבא, בתרבות - לא משנה מה צבע העור או הדת, יש שיוויון ולכולם יש את אותן זכויות. מי באמת מלבה את הגזענות כאן? היום, אני לא דואג לישראל, אני כן קצת דואג ליהודים הצרפתים ובעיקר אני מאד דואג לצרפת".

הפגנה אנטישמית בפריז (צילום: מלשכתו של חבר הפרלמנט הצרפתי , מאיר חביב)
הפגנות אנטישמיות בחסות מחאות נגד געזנות | צילום: מלשכתו של חבר הפרלמנט הצרפתי , מאיר חביב

כבחמשת הימים האחרונים, גם אתמול יצאו מפגינים לרחובות ברחבי צרפת וזועקים נגד אלימות המשטרה ונגד הגזענות. כמה אלפי אנשים התכנסו בכיכר הרפובליקה במרכז פריז, בדרישה ל"צדק", גם בצרפת זועקים על היחס שמקבלים בני המיעוטים מהמשטרה. המפגינים נשאו כרזות בהן קראו "עצרו את אכזריות המשטרה", "אין צדק, אין שלום" ו"להישאר בשקט זה להיות שותף למעשה".

מחאות נגד גזענות בפריז (צילום: Reuters)
מחאות נגד גזענות בפריז | צילום: Reuters

ההפגנות האלה לא נערכות רק בבירה - גם במרסיי, ליון, בורדו, שטרסבורג, מונפלייה ונאנט, אנשים יוצאים לרחובות, מבטאים את המחאה על חוסר השוויון והאלימות המיותרת. אמש הגיעו להפגנות 23,300 איש, 5,500 בפריז. בתחילת השבוע, שר הפנים כריסטוף קסטאנר אמר שיגלה "אפס סובלנות" לגזענות המשטרתית, והדגיש כי "כל חשד לגזענות חייב להוביל לחקירה".