צרפת היא המדינה הרביעית בעולם מבחינת מספר קורבנות הקורונה ומספר הנדבקים במדינה מתקרב ל-90 אלף. משבר התפשטות הנגיף מוביל בימים האחרונים לגל של "הלשנות" מצד אנשים למשטרה נגד שכנים ומכרים המפרים את ההנחיות. בתקשורת הצרפתית מדווחים כי חלק מהמידע מועבר על ידי אנשים שמנצלים את הכללים הנוקשים לצורך נקמה אישית. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מוקדי החירום של המשטרה דיווחו על עלייה במספר הפניות בימי הקורונה – פי שלוש יותר מאשר בימי שגרה. במרבית השיחות שואלים אזרחים לגבי הוראות ההסגר או אם מותר להם לצאת לפעילות מסויימת, אך בשיחות אחרות מתקבלים דיווחים על אנשים המפרים את ההנחיות.

המשטרה סיפרה למשל על אישה שהתקשרה ודיווחה כי בעלה התגנב מביתם כדי להיפגש עם אישה שעמה הוא מנהל רומן. איש אחר התקשר לשאול אם במסגרת ההגבלות מותר לו לצאת לרחוב לשחק במשחק הפופולרי "פטנק" עם חבריו. כשהמשטרה הבהירה לו כי זה נוגד את ההנחיות, הוא דיווח על החברים שיצאו לשחק.

הדוגמאות הללו עשויות להישמע משעשעות במידה מסוימת, אך נושא ההלשנות מעלה זיכרונות מתקופות אפלות למדי בהיסטוריה הצרפתית. במדינה מושרשים עדיין באופן עמוק הבוז והסלידה נגד מי שהסגיר יהודים לידי הנאצים בימי מלחמת העולם השנייה.

צרפת נמצאת בהסגר מאז ה-17 במרץ ולאזרחיה מותר לצאת מבתיהם רק לקניות של מזון ותרופות, או לספורט בסמוך למקום מגוריהם.  

"אנשים מתקשרים על שטויות כי משעמם להם", אמר דובר המשטרה הצרפתית. "הם פשוט רוצים לדבר". המשטרה קראה לאזרחים להתקשר למוקדי החירום – במצבי חירום בלבד.