בצל הדיווחים כי ישראל מתכננת לבצע סיפוח חד צדדי של שטחי הגדה המערבית כחלק מתכנית טראמפ כבר בחודש יולי הקרוב, עבדאללה מלך ירדן ערך אמש (שלישי) שיחת ווידאו עם חברי קונגרס אמריקנים, והזהיר כי תכנית הסיפוח של חלקים מהגדה המערבית "מאיימת על היציבות במזרח התיכון". במקביל, שר החוץ של איחוד האמירויות אמר כי בסוגיות מסוימות – ניתן לעבוד לצד ישראל למרות המחלוקות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מלך ירדן, שלדברי עוזריו בארמון המלוכה מודאג מאוד מתכנית הסיפוח, אמר למחוקקים האמריקנים כי השלום יבוא רק עם "הקמת מדינה פלסטינית עצמאית, ריבונית, וברת קיימא – עם ירושלים המזרחית כבירתה". עבדאללה הוסיף והדגיש "כל צעד ישראלי חד צדדי אינו מקובל – ומערער את הסיכויים להשיג שלום ויציבות באזור".

זוהי אינה ההתבטאות הראשונה נגד הסיפוח בירדן, לאחר שבשבוע שעבר שר החוץ במדינה איימן א-ספדי אמר כי מהלך חד צדדי יביא לתוצאות "קטסטרופליות", ולא יעבור ללא תגובה ירדנית, והמלך הביע את התנגדותו לתכנית בראיון לעיתון הגרמני "דר שפיגל".

נתניהו עבדאללה, ארכיון (צילום: קובי גדעון, לע"מ, חדשות)
נתניהו והמלך עבדאללה, ארכיון | צילום: קובי גדעון, לע"מ, חדשות

במקביל לאזהרות מצד ירדן, שר החוץ של איחוד האמירויות אנואר גרגאש אמר כי בסוגיות מסוימות ניתן לעבוד לצד ישראל, על אף המחלוקות הפוליטיות. השר הוסיף ואמר כי התקשורת עם ישראל חשובה, וצפויה להניב תוצאות טובות יותר בהשוואה לדרכים שונות שנוסו בעבר.

לפני כיומיים התראיין מלך ירדן לעיתון הגרמני "דר שפיגל", וכשנשאל מה דעתו על תכנית הסיפוח שמוביל רה"מ נתניהו יחד עם נשיא ארה"ב, השיב: "האם באמת זה הזמן, בעיצומה של מגפת הקורונה, לדון האם אנו רוצים פתרון של מדינה אחת עבור ישראל ופלסטין, או שמא עלינו לדון כיצד נוכל להילחם ביחד במגפה? - פתרון שתי המדינות הוא הדרך היחידה לנו להתקדם כאן".

נשיא איחוד האמירויות (צילום: רויטרס, רויטרס_)
מסר אופטימי. נשיא איחוד האמירויות | צילום: רויטרס, רויטרס_

עוד ציין המלך: "מנהיגים שדוגלים בפתרון של מדינה אחת אינם מבינים מה פירוש הדבר. מה יקרה כאשר הרשות הפלסטינית תתמוטט? יהיה יותר כאוס וקיצוניות באזור". המלך הדגיש והזהיר מפני השלכות הסיפוח: "אם ישראל תספח חלקים מהגדה המערבית ביולי, הדבר יוביל להתנגשות גדולה עם ירדן".

על האפשרות של ביטול הסכמי השלום בין ישראל לירדן, אם ישראל תבצע את תכנית הסיפוח, אמר המלך: "איני רוצה לשגר איומים או לעורר אווירה של סכסוך, אך אנו בוחנים את כל האפשרויות".