ניסויים קליניים של חיסון נגד נגיף הקורונה יחלו מיום חמישי הקרוב על בני אדם, כך אמר היום (רביעי) שר הבריאות הבריטי מאט הנקוק. מדענים מאוניברסיטת אוקספורד, שם פותח החיסון, אמרו כי הסיכויים להצלחתו של החיסון עומדים על 80%. עם זאת, הנקוק סייג את ההבטחות ואמר שהחיסון הוא איננו "מדע בטוח".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יותר מ-70 חיסונים נגד נגיף הקורונה נמצאים כעת בהליך פיתוח ברחבי העולם, אולם עד כה רק שתי מדינות ביצעו ניסויים על בני אדם - ארה"ב וסין. כעת, גם בריטניה מצטרפת לרשימה ולתקווה, והחל מיום חמישי גם שם מדענים יחסנו בני אדם נגד הנגיף כחלק ממחקרם. על אף שהממצאים עדיין לא אוששו במסגרת הניסוי, צוות המחקר אופטימי לגבי סיכויי ההצלחה והחל בייצורן של מיליון מנות. 

לונדון ריקה (צילום: AP)
רחובות לונדון ריקים בצל משבר הקורונה | צילום: AP

הממשל הבריטי הקצה 20 מיליון אירו מכספי הציבור עבור הניסוי של אוניברסיטת אוקספורד ולניסוי נוסף של חוקרים מאימפריאל קולג' בלונדון. עם זאת, בתדרוך היומי שנתן שר הבריאות לגבי מצב הקורונה, הוא אמר שחיסון הוא לא  "מדע בטוח". בנוסף, הנקוק הנמיך את הציפיות סביב החדשות המרגשות והצהיר ש"כלום לא בטוח בנוגע להליך הזה".

החיסון החדש מיוצר מנגיף לא מזיק שנלקח משימפנזים והונדס מחדש כדי להכיל בתוכו חלק מנגיף הקורונה. הטכניקה הזו נוסתה בעבר וסיפקה תוצאות מעודדות במסגרת מלחמה במחלות אחרות. למרות הסתייגותו של הנקוק, הממשלה הבריטית ביצעה מהלך משמעותי וסגרה עסקאות עם מספר מפעלים במדינה ומחוצה לה כדי שיוכלו להתחיל לייצר את החיסון בקרוב.