נשיא רוסיה ולדימיר פוטין סקר היום (רביעי) את המצעד הצבאי בכיכר האדומה לציון 75 שנה לניצחון על הנאצים במלחמת העולם השנייה. המצעד, שנדחה בכמעט חודשיים בעקבות מגפת הקורונה, מתקיים ערב משאל העם שיאפשר לפוטין להאריך את שלטונו עד שנת 2036. בניסיון לגייס את תמיכת ההמונים, הנשיא הרוסי הבטיח להעלות את המס לעשירים ולהרחיב את הסיוע למשפחות ולילדים חולים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

13 אלף חיילים, 234 כלי רכב צבאיים ו-75 מטוסים השתתפו במצעד שמתקיים השנה תחת צילו של נגיף הקורונה. המצעד, שנדחה מה-9 במאי תואר בתקשורת הרוסית כ"מרהיב". בפתיחת המצעד הניח פוטין זר זיכרון לחיילים שנהרגו בקרבות מול גרמניה הנאצית. במהלך נאומו, ללא מסיכה, אמר הנשיא הרוסי כי "הניצחון הסובייטי במלחמה נותר אבן דרך עבור רוסיה המודרנית", וכינה את הניצחון במלחמה "זיכרון קדוש".

רוסיה מציינת 75 שנה לניצחון על הצבא הנאצי (צילום: שי פרנקו,רויטרס)
מצעד צבאי בצל מגפה | צילום: שי פרנקו,רויטרס
רוסיה מציינת 75 שנה לניצחון על הצבא הנאצי (צילום: שי פרנקו,רויטרס)
הכיכר האדומה במוסקבה, היום | צילום: שי פרנקו,רויטרס

מדי שנה מגיעים למצעד עשרות מנהיגים מכל העולם, אך הפעם עקב מגפת הקורונה מרבית ראשי המדינות ויתרו על הטיסה למוסקבה. ישראל שלחה את הממונה על שגרירות ישראל ברוסיה כנציגה. בעבר, השתתפו באירוע בכיכר האדומה שלל מנהיגים ובהם הנשיאים עזר ויצמן ושמעון פרס, וב-2018 ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"אני גאה ונרגש לייצג כאן את מדינת היהודים", אמר הממונה על השגרירות במוסקבה יעקב ליבנה. "אבי נלחם בנאצים כקצין שריון צעיר בצבא האדום. כמוהו עשו למעלה מחצי מיליון חיילים יהודים, ש-200 אלף מהם נפלו בקרבות. מיליון וחצי יהודים בכל צבאות בעלות הברית היו שותפים בניצחון על המפלצת הנאצית ובשחרור מחנות המוות. את הניצחון הזה אנחנו מציינים היום יחד עם רוסיה".

600 אלף נדבקים ברוסיה

למרות החגיגה בכיכר האדומה, רבים ממבקריו של פוטין טענו כי קיום המצעד בתקופה זו הוא מעשה חסר אחריות מצד המשטר. הקרמלין דחה את הביקורת, והבהיר כי למרות העלייה במספר הנדבקים במדינה, התפרצות הקורונה דווקא בדעיכה. במהלך היממה האחרונה דיווחה רוסיה על 7,176 מקרי קורונה חדשים - 606,881 סך הכול. בכך הפכה למדינה שלישית בעולם שמובילה במספר חולי הקורונה. 154 בני אדם מתו ברוסיה ביממה האחרונה ומספר הקורבנות הרשמי מגיע ל-8,513. אך למרות זאת, רוסיה חוגגת היום ניצחון.

רוסיה מציינת 75 שנה לניצחון על הצבא הנאצי (צילום: שי פרנקו,רויטרס)
משאל העם ייקבע: פוטין יכהן עד 2036? | צילום: שי פרנקו,רויטרס

שעות ספורות לאחר סיום המצעד, יחלו אזרחי רוסיה להצביע במשאל העם שיימשך עד 1 ביולי ויכריע האם כהונתו של פוטין תוארך עד שנת 2036. בניסיון לקרוץ למצביעים, הנשיא הרוסי העלה את מס ההכנסה לעשירים והציע מענקי מדינה חדשים למשפחות עם ילדים. זאת, למרות שהיה ככל הנראה מצליח להשיג את הרוב הדרוש לו גם ללא המחוות.