קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הזהירה את הציבור כי המדינה נמצאת רק בראשיתה של מגפת הקורונה: "גרמניה תצטרך לחיות עם הנגיף זמן רב", אמרה מרקל. בינתיים, מספר החולים והמתים במדינה ממשיך לעלות: 215 מתים ו-2,352 נדבקים נוספו שם ביממה האחרונה. זאת ברקע הקלות שנכנסו לתוקף: חנויות ושטחים ציבוריים כבר נפתחו ברחבי גרמניה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מרקל אמרה את הדברים בנאום שנשאה היום (חמישי) בפרלמנט הגרמני, ובו ביקשה להימנע משאננות ואמרה כי המציאות לא עומדת להשתנות באופן משמעותי: "אנחנו לא יכולים לחזור לחיים שהכרנו לפני הקורונה". עוד הוסיפה כי "אסור לנו לאבד אנרגיה לפני שנגיע לסוף המגפה – אחרת ניענש, זו הולכת להיות משימה לטווח ארוך".

דבריה מגיעים לאחר הקלות שננקטו לאחרונה במדיניות הגרמנית להתמודדות עם הנגיף. חנויות ושטחים ציבוריים פתוחים חזרו לפעילות. בין העסקים שנפתחו מחדש: רשתות ספרים, רהיטים וחנויות פרחים שבו לעמוד לרשות האזרחים בצל הנגיף. בשבוע הבא גם בתי הספר צפויים לחזור וללמד, באופן חלקי ובמתכונת מצומצמת לאור המצב.

המספרים בגרמניה אמנם ממשיכים לעלות, אך ניתן לומר שאין זינוק משמעותי בימים אלה במדינה. ביממה האחרונה 2,352 בני אדם נוספו למניין הנדבקים, בעוד 215 חולים מתו כתוצאה מהנגיף. בכך, חצה מספר המתים את רף ה-5,000, ומספרם של החולים עומד לפי שעה על 148,046 בני אדם. הקאנצלרית מרקל הדגישה, בצל ההקלות, כי במידה ותתגלה התפשטות רחבה בזמן הקרוב – היא תיאלץ להשיב את ההגבלות המחמירות.

 משבר הקורונה באיטליה
מספר החולים והמתים בגרמניה עולה - אך יש התייצבות. אילוסטרציה | צילום: רויטרס

בנסיון לשמר את המצב יציב, נקבע כי בערים הגדולות, ביניהן הבירה ברלין, תחוייב חבישת מסכות מגן. החל מיום שני הקרוב, כל תושבי ברלין יצטרכו לחבוש מסכות בתחבורה הציבורית. ההמלצה לציבור היא לעשות כך גם בחנויות, ותינתן האפשרות להמיר את המסכות הכירוגיות בפרטי לבוש ביתיים, צעיפים למשל, כל עוד הם יכסו את הפה והאף.

הקאנצלרית מרקל התייחסה גם למדינות אחרות, שחלקן, לדבריה, הרחיקו לכת בהקלות שנקטו. בתוך כך, מדיניות השחרור של גרמניה אינו מקיף לחלוטין ואינו כולל את כל התחומים. נותר בתוקף האיסור על התכנסות של למעלה מ-2 אנשים והאזרחים עדיין נדרשים לשמור על מרחק של למעלה ממטר וחצי זה מזה. גם מקומות בילוי, פנאי ותרבות יישארו סגורים בשלב זה, כמו גם מכוני יופי. אירועים המוניים, כמו קונצרטים ומשחקי כדורגל, לא יתקיימו עד ה-31 באוגוסט.