נשיא ארצות הברית, דונאלד טראמפ, הטיל הלילה (חמישי) וטו על חוק שאושר בקונגרס האמריקני, ושלפיו עליו לקבל את הסכמת המחוקקים לפני פעולה צבאית נגד אירן. טראמפ כינה את ההחלטה "מעליבה" למוסד הנשיאות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ההצעה שעליה הוטל הוטו אושרה למעשה גם בבית הנבחרים בו שולטים הדמוקרטים וגם בסנאט שבו שולטים הרפובליקנים. העובדה שהצעה זו עברה את שני השלבים הללו, באופן נדיר למדי בארה"ב של היום, משקפת את החשש שקיים לכל אורך ורוחב הקשת הפוליטית מפני עימות עם האירנים.

ההצבעה בסנאט האמריקני, אמש
הסנאט הרפובליקני אישר - אך טראמפ הטיל וטו | צילום: CNN

החלטת הקונגרס הוצגה לראשונה בבית הנבחרים אחרי שארה"ב חיסלה מהאוויר אחד מבכירי הפצת המדיניות של אירן במזרח התיכון - קאסם סולימאני. בקונגרס חששו שטהרן וושינגטון קרובות מאוד לסכסוך כולל וכמה מחוקקים התכוונו לנסות ולרסן פעולות נוספות דומות של טראמפ נגד אירן.

החוקה אמנם מעניקה לקונגרס את הכוח להכריז מלחמה. עם זאת, טראמפ טען כי מההחלטה של הקונגרס משתמעת כי הסמכות החוקתית שלו להשתמש בכוח צבאי להגנת ארצות הברית - מוגבלת ופוגעת בכוחותיה של ארה"ב להתגונן מפני מתקפה.

הלווייתו של קאסם סולימאני
הלוויתו של קאסם סוליאמני | צילום: סקיי ניוז

"אנו חיים בעולם עוין של איומים שהולכים ומתפתחים", הצהיר טראמפ לאחר שהטיל וטו על החוק. "החוקה מכירה בכך שהנשיא צריך להיות מסוגל לחזות את מהלכיהם הבאים של יריבינו ולנקוט בתגובה מהירה ונחרצת. זה מה שעשיתי!".

המתיחות בין המדינות עלתה מדרגה אחרי שממשל טראמפ נסוג מהעסקה הגרעינית בין טהרן למעצמות העולם בשנת 2018 והטיל מחדש את הסנקציות נגד אירן. בחודש מאי האחרון שלחה ארה"ב אלפי כוחות נוספים, כולל מפציצים ארוכי טווח ונושאת מטוסים, למזרח התיכון בתגובה למה שהיא כינתה "איום הולך וגובר של מתקפות אירניות על האינטרסים של ארה"ב באזור"‎.