סגן נשיא ארצות הברית ומי שמוביל את המאבק בנגיף הקורונה בממשל טראמפ, מייק פנס, ביקר הלילה (בין שלישי לרביעי) בבית חולים מרכזי לטיפול בחולי קורונה במדינת מינסוטה. ביקורו עורר סערה לאחר שתועד מתהלך בבית החולים, במודע, ללא מסכה - ולמרות שהנחיות בית החולים מחייבות חבישת מסכה. מלבדו, כל אנשי הצוות ופמלייתו של פנס חבשו מסכה. טראמפ: "לחבוש מסכה מול מנהיגים? לא רואה איך זה קורה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פנס ביקר במרכז הרפואי מאיו קליניק, שם שוחח עם מטופלים על ההידבקות בקורונה וכן עם הצוות הרפואי על הטיפול והיקף המחלה. הכללים באותו מרכז רפואי גדול ברורים: כל המבקרים מחויבים בחבישת מסכה ואמצעי מיגון. במרכז הרפואי אף הבהירו לאחר הביקור, בציוץ שנמחק, שפנס עודכן מראש על המדיניות והצורך במסכה.

סגן נשיא ארה
פנס בבית החולים, הלילה | צילום: AP

עם זאת, סגן הנשיא הגיע לביקור במחלקת תרומות הפלסמה בבית החולים כשהוא היחיד בחדר שלא חובש מסכה. בית החולים סיפק להם מסכות כשהגיעו למקום, אז זה סרב לחבוש אחת. פנס כן הקפיד שלא ללחוץ ידיים והסתפק בהצמדת מרפקים עם הנוכחים.

לאחר פרסום הדברים הוא טען כי החלטתו הכרחית כדי שיוכל לפגוש ולדבר כהלכה עם אנשי הצוות והמטופלים כהלכה. לאחר כמה שעות שינה את גרסתו ואמר לכתבים כי בחר לא לחבוש מסכה בשל בדיקות הקורונה התכופות אותן הוא וסביבתו עוברים.

סגן נשיא ארה
פנס בביקור ללא מסכה בביה"ח | צילום: רויטרס

הממשל האמריקני בעצמו פרסם הנחיות רשמיות בהן המליץ לציבור לחבוש מסכות באזורים ציבוריים. "חבשו מסכה או כיסוי לפנים בכל מקום בו אתם מתקשים לשמור על כללי הריחוק החברתי", נמסר. 

פנס עצמו ניסה להסביר לכתבים: "מטרת ההנחיות הייתה למנוע מאנשים שחולים בנגיף להעביר אותו לאחרים באמצעות חבישת מסכה. מאחר ואין לי קורונה, חשבתי שזו הייתה הזדמנות טובה להגיע לאותו מרכז רפואי ולדבר עם החוקרים ואנשי הצוות, להסתכל להם בעיניים ולהגיד תודה". דבריו של פנס לא מסתדרים עם הנחיות הממשל האמריקני, שהבהירו כי חבישת מסכה נועדה למנוע מחולים א-סימפטומטיים, שאינם מגלים סימנים של קורונה, מלהעביר ולהפיץ את הנגיף. 

דונלד טראמפ קורונה
מסכה נגד קורונה? לא אצל טראמפ | צילום: רויטרס

גם הנשיא טראמפ אמר בעבר שאין לו תוכניות לחבוש מסכה בציבור. עם פרסום ההנחיות לציבור, הבהיר הנשיא כי מדובר בהמלצות, ולא בהנחיות מחייבות. "אני לא חושב שאני הולך לעשות את זה", אמר לעיתונאים והסביר כי אי אפשר להתנהל בחדר הסגלגל בצורה הזאת. "לחבוש מסכה כשאני פוגש נשיאים, ראשי ממשלה, דיקטטורים, מלכים, מלכות. אני פשוט לא רואה את זה קורה".