בכירים במערכת הבריאות האירנית הזהירו היום (שבת) מפני גל חדש של התפרצות נגיף הקורונה במדינה השיעית. המדינה אישרה פתיחה מחדש של כמה עסקים ב-11 באפריל, ומאז נתוני התחלואה והתמותה עלו בקצב מטריד. כעת מנהל המאבק בהתפרצות בנגיף מבקר את ההחלטה ומזהיר: "זה עלול להביא לגל חדש של הדבקות". הנשיא רוחאני נפגש עם ראשי המגזר העסקי ואמר שיש להיערך לפגיעה כלכלית בעקבות התפשטות הנגיף עד מרץ 2021.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ב-24 השעות האחרונות נרשמו עוד 1,134 חולים חדשים באירן, ובכך המספר הכולל של החולים בקורונה במדינה עלה ל-89,328, אך לפי ההערכות המספר האמיתי גבוה בהרבה. 76 בני אדם נוספים מתו ביממה האחרונה מהנגיף ומספר המתים הכולל במדינה הוא 6,650.

חשש מקורונה באירן
חשש מקורונה באירן | צילום: רויטרס

הנתונים הללו מטרידים כמה מהבכירים במערכת הבריאות באירן, בהם גם אלירזא זאלי, מנהל המאבק בנגיף במדינה שביקר את פתיחת העסקים באירן לפני כשבועיים והזהיר שהיא יכולה להביא להתפרצות מחודשת של הנגיף. "זה יכול ליצור התפרצות מחודשת של המחלה בטהרן ולסבך את המאמצים להבאת המגיפה תחת שליטה", אמר.

גם ראש המחלקה למחלות זיהומיות במשרד הבריאות האירני, מוחמד מהדי גויה, הזהיר מפני "סימנים להתפרצות חדשה" במחוזות כמו גילן ומזנדארן בצפון ובעיר קום שבמרכז אירן, שם לדבריו "נעשו מאמצים רבים לשליטה על המגיפה".

נשיא אירן רוחאני
צילום: רויטרס, חדשות

הנשיא רוחאני נפגש היום עם ראשי המגזר העסקי באירן והזהיר אותם מפני המצב הכלכלי הקשה. לדבריו אירן צריכה להיערך לתרחיש הגרוע ביותר שלפיו נגיף הקורונה ימשיך לפגוע בכלכלה עד מרץ 2021. "אנחנו צריכים לתכנן את הייצור על פי הראייה הפסימית הזו", אמר.

 הקורונה באירופה - מעל 20 אלף מתים בבריטניה 

בבריטניה נחצה רף 20 אלף המתים מקורונה. זה הנתון הרשמי שסופר את האנשים שמתו בבתי חולים אחרי שבדיקה הראתה שהם נשאי קורונה. ההערכות השונות מדברות על מספר מתים גבוה משמעותית כשלוקחים בחשבון מתים בבתי אבות ובמוסדות סיעוד ובבתים. בצרפת מנגד נערכים להקלת ההגבלות בעוד שבועיים - 11 במאי.

קורונה בבריטניה
קורונה בבריטניה | צילום: Matt Dunham, AP

בספרד מספר המתים עלה ל-22,902, מתוכם 378 ביממה האחרונה. היום נכנסו לתוקף הקלות במדינה ולאחר שישה שבועות מורשים הילדים לצאת מביתם - לאחר עוצר קפדני, מהקשוחים בעולם, שנמשך כבר שישה שבועות. ילדים מתחת לגיל 14 יורשו לצאת לשעה אחת מהבית, תחת פיקוח, ולמרחק של קילומטר מהבית. לא תותר כניסה לגני שעשועים. הורים יוכלו ללוות שלושה ילדים בכל פעם. שעות היציאה מ-9:00 בבוקר ועד 21:00.

בהולנד מספר החולים עומד על 37 אלף בני אדם. במדינה נרשמו 120 מקרי מוות חדשים, ובכך עלה מספר המתים מהנגיף ל-4,409 מתחילת ההתפרצות. הליגה ההולנדית בוטלה והייתה הראשונה באירופה שבה התקבלה ההחלטה על הצעד החריג.