העולם יתמודד עם רעב עצום "בממדים תנכיים" בגלל מגפת הקורונה – כך הזהיר אמש (רביעי) ראש תכנית המזון של העולמית של האו"ם דיוויד ביזלי, והוסיף כי נותר מעט זמן לפעול לפני שמאות מיליוני בני אדם ימותו ברעב ברחבי העולם: "קטסטרופה הומניטרית, אם לא נפעל אנשים ימותו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ביזלי אמר כי אזרחים מ-30 מדינות מתפתחות נמצאים בסכנת רעב, וב-10 מאותן מדינות כבר יותר ממיליון אנשים נמצאים ממש על סף גוויעה ברעב. "אנחנו לא מדברים על אנשים שהולכים לישון רעבים", אמר בראיון לעיתון ה"גרדיאן" הבריטי. "אנחנו מדברים על תנאים קיצוניים, מצב חירום – אנשים פשוט נמצאים על סף רעב. אם אנחנו לא נסייע ונספק אוכל לאנשים, אנשים ימותו". קריאתו של ביזלי נשמעת לצד קריאות נוספות של ארגוני סיוע שמתריעים בשבועות האחרונים על מצב חירום ומתחננים לסיוע.

האו
צילום: רויטרס

אופן התפתחות הקורונה במדינות העולם השלישי עדיין לא פוענח לחלוטין, אך ברור שלעשרות מדינות יש מערכות בריאות שבריריות. מדינות אלה ככל הנראה לא יוכלו להתמודד עם גלי חולים כמו גם עם האסון הכלכלי שבא בעקבותיהם. "זה יותר מסתם מגפה – זה יוצר מגפת רעב", אמר ביזלי. "זו קטסטרופה הומניטרית".

ביזלי העביר דוח למועצת הביטחון של האו"ם במטרה להדליק נורה אדומה למנהיגי העולם. הוא הזהיר כי עליהם לפעול מיד מפני שהמצב נמצא לפני הידרדרות מהירה. הוא דחק בהנהגה העולמית להעביר כ-2 מיליארד דולר, סיוע שיכול להגיע לנזקקים כמה שיותר מהר.

עוד לפני משבר הקורונה פנה ביזלי למדינות העשירות: "כבר אמרתי ש-2020 תהיה השנה הגרועה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. מוקדם יותר השנה מזרח אפריקה נפגעה מנחיל ארבה הגדול ביותר שראינו עשרות שנים וסיכן כ-70 מיליון אנשים. איש לא יכל לחזות את מגפת הקורונה והיא לקחה אותנו לשטח בלתי מוגדר", אמר. "זו סערה עצומה. אנו צופים מקרי רעב נרחבים בממדים תנכיים."

על פי דוח שהפיק האו"ם בסיוע ארגונים אחרים, לפחות 265 מיליון בני אדם נמצאים היום על סף רעב בגלל משבר הקורונה – כפול מהמספר לפני המגיפה. ביזלי הדגיש בראיונות ומול מועצת הביטחון של האו"ם: "אם נקבל כסף ונפעל כעת במהירות נוכל לעצור זאת". לדבריו, אי אפשר לחזות מה יהיה המצב אפילו בעוד ארבעה שבועות, לכן צריך לפעול בזריזות. "אנחנו ביחד במצב וביחד נוכל לעצור את זה – אבל אנחנו צריכים לפעול במהירות ובחכמה."