סעודיה הוציאה להורג מספר שיא של בני אדם בשנת 2019, חרף ירידה כללית בהוצאות להורג בעולם - כך קובע ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" בדוח העולמי שלו לעניין ההוצאות להורג ועונשי המוות שהתפרסם הלילה (בין שני לשלישי) ומסכם את השנה שחלפה. לפי הדוח, הרשויות בסעודיה הוציאו להורג 184 בני אדם בשנה החולפת. במקביל, מספר ההוצאות להורג בעירק הכפיל את עצמו, וסין ואירן נותרו המוציאות להורג הגדולות בעולם.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בסין מספר ההוצאות להורג עודנו מוגדר כסוד מדינה - ולכן אמנסטי אינה כוללת את מספר ההוצאות להורג שם בנתוני הדוח. אירן, ויאטנם וצפון קוריאה מנסות גם הן להסתיר את הנתונים המלאים של עונשי המוות בשטחן ומגבילות בחומרה את הגישה למידע בעניין. עם זאת, מדינות אלו פועלות באופן הפוך מהמגמה העולמית, שלפיה זו השנה הרביעית ברציפות שבה חלה ירידה במספר ההוצאות להורג בעולם - ל-657 בני אדם לפחות - וזהו המספר הנמוך ביותר של מוצאים להורג בעשור האחרון.

"עונש המוות הוא עונש מתועב ובלתי הומאני, ואין כל ראייה אמינה לכך שהוא מונע פשיעה כלשהי יותר מאשר עונשי מאסר", אמרה קלייר אלגר, מנהלת תחום מחקר ומדיניות באמנסטי אינטרנשיונל. "הרוב גדול של המדינות בעולם מכירות בכך וזה מעודד לראות את המשך הירידה במספרי ההוצאות להורג. יחד עם זאת, מספר קטן של מדינות פועלות בכיוון ההפוך מהמגמה העולמית, ופונות יותר ויותר להוצאות להורג".

סלמאן מלך סעודיה (צילום: רויטרס, חדשות)
סלמאן מלך סעודיה. עלייה בהוצאות להורג | צילום: רויטרס, חדשות

"השימוש ההולך וגובר של סעודיה בעונש המוות, גם כנשק נגד מתנגדים פוליטיים, הוא התפתחות מדאיגה", הוסיפה אלגר. "כמו כן, מזעזע שמספר ההוצאות להורג בעיראק כמעט הכפיל את עצמו תוך שנה אחת בלבד".

לפי הדוח, חמש "שיאניות" ההוצאות להורג בשנת 2019 הן: סין - אלפי הוצאות להורג משוערות, אירן - לפחות 251 הוצאות להורג, סעודיה - 184 לפחות, שש נשים ו-178 גברים, יותר ממחציתם אזרחים זרים, עירק -לפחות 100, ומצרים - לפחות 32. רק 20 מדינות בעולם אחראיות לכל ההוצאות להורג הידועות לאמנסטי בשנת 2019.

בסעודיה הרוב המוחלט של ההוצאות להורג היו בגין עבירות סמים ורצח, אבל ב"אמנסטי אינטרנשיונל" תיעדו גם שימוש הולך וגובר בהוצאות להורג ובעונשי מוות ככלי פוליטי נגד מתנגדים פוליטיים, בעיקר שיעים. ב-23 באפריל 2019 ביצעה סעודיה הוצאה המונית להורג, שבה חוסלו 37 בני אדם, 32 מהם גברים שיעים שהורשעו בעבירות "טרור", לאחר שהורשעו במשפטים שהתבססו על ראיות שנסחטו מהם בעינויים. בין העינויים שתועדו: שבירת עצמות במכות בזמן שהייה בבידוד בצינוק ומכות חשמל - וצורות עינוי אחרות.

בדרום סודאן, הרשויות הוציאו להורג 11 בני אדם לפחות בשנת 2019 - מספר השיא של הוצאות להורג מאז שזכתה המדינה לעצמאות בשנת 2011. בתימן הוצאו להורג לפחות שבעה בני אדם ב-2019, לעומת ארבעה בשנת 2018. בחריין חידשה אף היא את ההוצאות להורג, והוציאה שלושה בני אדם להורג, לאחר שבשנת 2018 לא הוציאה להורג אף אדם. בעירק, שבה מספר ההוצאות להורג כמעט הוכפל מ-52 ב-2018 ל-100 לפחות בשנת 2019, הוצאו להורג בעיקר בני אדם שהואשמו בחברות בארגון המתקרא "המדינה האיסלאמית".

איראן הוצאה להורג (צילום: ISNA)
איראן הוצאה להורג | צילום: ISNA

באירן, ששנייה רק לסין בהוצאות להורג, הוצאו להורג לפחות 251 בני אדם בשנת 2019, בהשוואה ל-253 מוצאים להורג בשנה שקדמה לה. ארבעה מאלו שהוצאו להורג היו מתחת לגיל 18 בזמן הפשע. עם זאת, היעדר השקיפות מקשה על בדיקת נתוני האמת של ההוצאות להורג באיראן - שעשויים להיות חמורים בהרבה. שני נערים שהוצאו להורג בכלא עבדלאבד בעיר שיראז באפריל 2019 נעצרו בגיל 15 והורשעו בסעיפי אונס רבים בעקבות משפט לא הוגן. הם כלל לא ידעו שהם נידונו למוות לפני שעלו לגרדום, ועל גופותיהם היו סימני הצלפות מלפני ההוצאה להורג.

מדינות רבות אינן מפרסמות דבר על ההוצאות להורג ואינן מספקות מידע רשמי על השימוש שלהן בעונש המוות - והנושא מלווה בחוסר שקיפות כמעט מוחלט. "אפילו המדינות שתומכות בהוצאות להורג באופן הקיצוני ביותר מתקשות להצדיק את המעשה, ולכן הן בוחרות בסודיות. רבות מהן משקיעות משאבים משמעותיים כדי להסתיר את השימוש שלהן בעונש המוות, והן יודעות שהדבר לא יעבור בביקורת בין-לאומית", הוסיפה קלייר אלגר מאמנסטי. "ההוצאות להורג מתקיימות בחשאי בכל העולם. במדינות מבלרוס ועד בוטסואנה, ומאיראן ועד יפן, הוצאות להורג התקיימו ללא הודעה מראש למשפחות הנידונים למוות, לעורכי הדין של הנידונים - ולעיתים אף ללא ידיעת הנידונים למוות עצמם".

באזור אסיה והאוקינוס השקט חלה לראשונה מאז 2011 ירידה במספר ההוצאות להורג, ושבע מדינות דיווחו על הוצאות להורג. יפן וסינגפור הורידו משמעותית את מספר הנידונים למוות. באפגניסטן, לראשונה מאז 2010 לא היו כלל הוצאות להורג בשנת 2019. גם טייוואן ותאילנד לא הוציאו להורג אף אדם בשנת 2019. במקביל, קזחסטן, הפדרציה הרוסית, טג'יקיסטן, מלזיה וגמביה המשיכו לכבד את הכרזותיהן הרשמיות על הקפאות ההוצאות להורג.

נמשכת המגמה לביטול העונש בארה"ב

בכל העולם 106 מדינות ביטלו את עונשי המוות בגין כל הפשעים ו-142 מדינות ביטלו את עונש המוות בחוק או בפועל. כמו כן, מספר מדינות נקטו צעדים חיוביים לביטול עונשי המוות, בהן גיניאה המשוונית, שנשיאה הודיע באפריל על חקיקה לביטול עונש המוות. התפתחויות דומות נרשמו גם ברפובליקה של מרכז אפריקה, בקניה, בגמביה ובזימבבוואה. גם מדינת האי ברבדוס תיקנה את חוקתה כך שלא יופיע בה עונש מוות מנדטורי.

בארצות הברית מושל קליפורניה ביסס הלכה למעשה הקפאה רשמית של ההוצאות להורג במדינה האמריקנית עם מספר הנידונים למוות הגבוה ביותר. ניו המפשייר היא המדינה ה-21 בארצות הברית שביטלה את עונש המוות בגין כל הפשעים כולם.

עם זאת, במקביל, בפיליפינים ישנו ניסיון להחזיר את עונש המוות בגין "עונשים מזוויעים הקשורים לסמים בלתי חוקיים ולביזה" ובסרי לנקה ישנו ניסיון לחדש את ההוצאות להורג לראשונה מזה 40 שנה. גם הממשל הפדרלי בארצות הברית מאיים לחזור לבצע הוצאות להורג לאחר שני עשורים שלא עשה זאת.

"זו חובתנו לחזק את המומנטום לביטול עולמי של עונש המוות", אמרה קלייר אלגר. "אמנסטי קוראת לכל המדינות לבטל את עונש המוות. חייב להיות לחץ בינלאומי על המוציאות האחרונות להורג בעולם לחדול מהמנהג המתועב והבלתי הומני הזה".