השיגור נדחה: 9 שנים אחרי הטיסה המאויישת האחרונה שיצאה לדרך ביולי 2011, נאס"א הייתה אמורה להוציא הערב (רביעי) שיגור של שני אסטרונאוטים אמריקנים במעבורת פרטית לתחנת החלל הבינלאומית. המהלך מהווה שיתוף פעולה של נאס"א עם חברת SpaceX הפרטית, ומגיע לאחר שנים של מחקר לקראת חזרת האדם לחלל החיצון. 

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בטיסה ההיסטורית לוקחים חלק שני אסטרונאוטים ותיקים, שכבר טסו בעבר לחלל. הראשון הוא דאג הארלי, שהחל את דרכו בתחום בשנת 2000 ובקורות חייו כבר שתי טיסות מהסוג הזה, כולל שיגור המעבורת האחרונה של 2011. השני הוא בוב בנקן, שגויס לסוכנות החלל האמריקנית אחרי קריירה כמהנדס מבחני טיסה בחיל האוויר של ארצות הברית. גם ברזומה שלו שתי טיסות במעבורות. על אף שהחללית צפויה לבצע את כל התהליכים באופן אוטונומי, השניים יהיו מוכנים כל העת לעבור לשליטה ידנית.

לפני 10 שנים, השיקה סוכונות החלל האמריקנית תכנית שיתוף פעולה מסחרי, במטרה למצוא שותפים במגזר הפרטי שיוכלו לשגר יחד איתה מעבורות מאויישות. אחרי שהסתמכה במחקרה על החלליות שפותחו והופעלו על ידי סוכנות החלל הרוסית, חיפשו בנאס"א שותף מקומי וזול יותר לקראת מהלך עתידי. חברת SpaceX, שלה יש לא מעט קבלות בענף, הציעה את המחיר הזול ביותר – ונבחרה להחזיר ולשדרג את יכולות טיס החלל האמריקני.

תחנת חלל
אסטרונאוטים חוזרים לחלל. אילוסטרציה | צילום: shutterstock By Andrey Armyagov

כאמור, טיסת החלל המאוישת האחרונה המריאה מאדמת ארצות הברית ביולי 2011, ומאז הושבתה לגמרי תכנית המעבורות של נאס"א. עד היום, 135 מעבורות שוגרו לחלל בהצלחה, מתוכן 2 התרסקו: ה"צ'לנג'ר" ב-1986 וה"קולומביה" ב-2003. כל אנשי הצוות בשני אסונות החלל הללו – 14 במספר, ביניהם גם האסטרונאוט הישראלי אילן רמון ז"ל – נהרגו.