עובד קבלן לשעבר באפל נחשף לראשונה בשמו המלא ומזהיר: למרות ההצהרות של אפל - החברה מאפשרת להאזין להקלטות בסירי, כל זאת ללא ידיעת המשתמשים ובניגוד מוחלט להצהרות של ענקית הטכנולוגיה האמריקנית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ביולי האחרון חשף הגארדיאן הבריטי שאפל העסיקה עובדי קבלן מסביב לעולם כדי שיאזינו לאלפי הקלטות של משתמשי סירי ללא ידיעתם. החשיפה, שהתבססה על מידע פנימי שקיבלה מעובדים בתוך החברה, הכתה גלים לאחר שהתברר שבהקלטות שהאזינו להן, העובדים של אפל נחשפו למידע רפואי סודי של משתמשי סירי, הקשיבו למשתמשים מקיימים יחסי מין ואפילו קיבלו מידע על עסקאות סמים שחלק מהמשתמשים ביצעו.

אפל הבטיחה שהמידע שנאסף נועד אך ורק למטרה אחת: לשפר את חוויית השימוש בסירי, ולטענתה לשם כך נעשה שימוש רק בחלק קטן מאוד מההקלטות. אלא שכעת, אחד מאותם עובדי קבלן שסייע לעיתון הבריטי לפרסם את הסיפור, נחשף לראשונה כדי להפעיל לחץ על החברה ומזהיר את צרכני אפל: משקרים לכם, מאזינים לכם ואוספים עליכם מידע רגיש - כמדיניות.

חיבור Lightning
חיבור Lightning | צילום: Kaspars Grinvalds, ShutterStock

 

"המערכת הקליטה הכול: שמות, כתובות, הודעות, חיפושים, ויכוחים, רעשי רקע, סרטים ושיחות - שמעתי אנשים שמדברים על מחלות ומקיימים יחסי מין"

בתגובה לחשיפה, אפל הבטיחה לבצע שינויים מהותיים במדיניות שלה. החברה התנצלה אז והבטיחה שהיא תשתמש רק בהקלטות של משתמשים שהסכימו באופן מפורש להצטרף לתוכנית הבדיקה של סירי. אך לטענתו של תומאס לה בוניאק בן ה-25, לא הרבה השתנה והוא החליט להיחשף כדי להגביר את הלחץ על אפל.

"אני מודאג עמוקות מכך שחברות ההייטק הגדולות בעצם מאזינות לאוכלוסיות שלמות, למרות שנאמר לתושבי האיחוד האירופי שיש להם את אחד מחוקי הגנת המידע החזקים בעולם", כתב ותיאר איך התבקש על-ידי אפל להשתמש באנגלית ובצרפתית שלו כדי להאזין להקלטות, עד שהחליט להתפטר בקיץ האחרון מסיבות אתיות.

"מדי יום אני האזנתי למאות הקלטות ממכשירים שונים של אפל (כמו אייפון, אפל וואטש או אייפד)", סיפר. "פעמים רבות ההקלטות האלה הוקלטו כשהמשתמש לא היה בכלל בסירי". הוא הוסיף: "המערכת הקליטה הכל: שמות, כתובות, הודעות, חיפושים, ויכוחים, רעשי רקע, סרטים ושיחות. שמעתי אנשים שמדברים על סרטן, מתייחסים לקרובי משפחה שלהם שמתו או לדת, מין, פוליטיקה, בית ספר, מערכות יחסים או סמים (וכל זאת) בלי כוונה בכלל שסירי תופעל".

במכתב ששלח, לה בוניאק קורא לאירופה לשים סוף לפרקטיקות האלה והוא קורא לפתוח בחקירה. "אני רוצה להציף את הנושא הזה ולהציע גם את שיתוף הפעולה שלי כדי לספק כל מה שיכול לאשר את העובדות הללו. למרות שהפרשה הזאת כבר פורסמה, למיטב ידיעתי - אפל מעולם לא הייתה נתונה לחקירה".