בינואר 2018, שנתיים לפני שהקורונה הפכה למגפה עולמית, גורמים רשמיים בארה"ב הזהירו את הבית הלבן על תנאי בטיחות לקויים ביותר שזיהו בתוך מעבדת נגיפים במחוז ווהאן שבסין. האזהרה הזאת נחשפה בתחקיר של "הוושינגטון פוסט" האמריקני, וכעת כלי תקשורת בריטי פרסם תמונות מלפני שנתיים מתוך אותה מעבדה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התמונות שצולמו בתוך המעבדה בשנת 2018, הועלו לרשתות החברתיות בחשבון של עיתון שנשלט על-ידי הממשל הסיני, שמואשם כרגע בטיוח מידע על התפרצות המגפה. התמונות הללו, שנמחקו מאז מסיבה לא ידועה, מספקות הצצה נדירה לתוך אחת ממעבדות הנגיפים בעיר ווהאן: באחת התמונות רואים מקרר מיוחד שבו אוחסנו כ-1,500 נגיפים שונים - בהם גם הקורונה. אלא שאותו מקרר היה אטום בצורה רשלנית ביותר, ואפילו ממבט חטוף ניתן לראות חור בגומיית האיטום שלו. אחד הגולשים הספיק להגיב לתמונה לפני שנמחקה והשיב: "ראיתי אטימות טובות יותר במקרר שלי".

לפני כשבוע דווח ב"דיילי מייל" הבריטי שהמעבדה המדוברת שבה צולמו התמונות ביצעה ניסויים בעטלפים שנלכדו במחוז יונאן, והשתמשה במענק אמריקני בגובה של כ-4 מיליון דולר לטובת המחקר. הגנום של נגיף הקורונה, COVID-19, מצביע על אותן מערות במחוז יונאן כמקורו של הנגיף.

בעקבות הגילויים הללו, נשיא ארה"ב החל להפעיל לחצים משמעותיים על סין ודרש הבהרות לגבי נסיבות ההתפרצות. מזכיר המדינה, מייק פומפאו, אף התייחס ישירות לפרסומים הללו בתקשורת ודרש מממשלת סין תשובות לשאלה אם הנגיף דלף מתוך אחת המעבדות בווהאן.

נשיא ארה"ב טראמפ שיגר הלילה איום מפורש לעברה של סין ואמר שהיא תישא בהשלכות אם יתברר שידעה על הנגיף ולא נקפה אצבע כדי למנוע את התפשטות המגפה. "טעות היא טעות", אמר הנשיא האמריקני, "אבל אם יתברר שהן (הרשויות בסין) היו אחראיות ביודעין (למגפה) - הן יישאו בתוצאות".