הניו יורק טיימס הסביר היום (רביעי) שיש אירוע אחד בכל שנה שהמנהיג הסודי של צפון קוריאה לא מפספס: ביקור בארמון השמש "קומסוסאן" ב-15 באפריל לציון יום הולדתו של סבו, קים איל-סונג. כאשר ג'ונג-און לא הגיע לטקס בארמון, שבו קבור גם אביו והמנהיג הקודם של צפון קוריאה, קים ג'ונג-איל, החלו לעלות שאלות הנוגעות למקום הימצאו ואף לבריאותו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מי שהתניע את גל השמועות הזה הוא עיתון דרום קוריאני בשם Daily NK, שמביא ידיעות אנונימיות מתוך המדינה שנמצאת תחת משטר האימים. ביום שני האחרון דיווחו בעיתון כי מר קים מחלים מניתוח לב שבוצע ב-12 באפריל, כשהפעם האחרונה שנראה הייתה בפגישה שנערכה ב-11 באפריל.

ביום שלישי, גורמים רשמיים בדרום קוריאה ניסו לאמת את המידע שפרסם העיתון אולם דוברו של נשיא דרום קוריאה, אמר: "עד כה לא התגלו סימנים מיוחדים בתוך צפון קוריאה". בצפון קוריאה ניסו מצדם לסתור את המידע ודיווחו על כך שהנשיא שלח ברכת יום הולדת לנשיא קובה ביום שני האחרון, כלומר מצבו טוב.

נראה לאחרונה ב-11 באפריל, קים ג'ונג-און בפגישה
נראה לאחרונה ב-11 באפריל, קים ג'ונג-און בפגישה | צילום: רויטרס
קים ג'ונג און על סוס לבן רוכב בשלג בצפון קוריאה
מנהיג צפון קוריאה | צילום: רויטרס

זה לא חריג שמנהיגים בכירים בצפון קוריאה נעלמים מעין הציבור במשך שבועות, אולם ברגע שהיעלמות כזו אכן מתרחשת - היא ישר תופסת את תשומת לבם של אנליסטים שמחפשים סימנים לבעיות במדינה, בייחוד אם מדובר על בעיות בריאותיות של הנשיא.

"אי נוכחותו של קים ג'ונג-און בטקס של 15 באפריל היא פשוט לא מתקבלת על הדעת בצפון קוריאה", מסביר מומחה. "זה מאוד מתבקש לחשוב שיש איזו משהו זמני לא בסדר עם בריאותו של המנהיג, אולם זו גם תהיה הגזמה להגיד שחייו בסכנה".

ההיסטוריה המשפחתית של קים ג'ונג-און הייתה מלאה בשמועות לגבי בריאותם של בניה. ב-2008, קים ג'ונג-איל, אביו של המנהיג הנוכחי, נעדר מעיני הציבור במשך חודשים ארוכים בסופם התגלה שהוא סבל משבץ. גם סבו וגם אביו של קים ג'ונג-און סבלו ממחלות שונות, ביניהן סוכרת ואף מוות מכשל לבבי.