האם ישראלים עומדים מאחורי עוקץ ענק של מדינת ניו יורק? בארצות הברית דיווחו הלילה (בין רביעי לחמישי) שישראלי בשם ירון אורןפינס, שהציג עצמו כמהנדס מעמק הסיליקון, הצליח לחתום על חוזה עתק עם ניו יורק לאספקת מכונות הנשמה. לפי החוזה אורן-פינס אמור היה לספק למדינה 1,450 מכונות הנשמה תמורת 69.1 מיליון דולר. הכסף הועבר לאורן-פינס תוך ימים ספורים – אך אף מכונת הנשמה לא הועברה למדינת ניו יורק. החוזה נחתם לאחר המלצה של הבית הלבן, שבאה בעקבות ציוץ של אורן-פינס בטוויטר של הנשיא טראמפ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ב-27 במארס, כשחדרי הטיפול הנמרץ בניו יורק החלו להתמלא בחולי קורונה עם קשיי נשימה, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ פרסם ציוץ בטוויטר שדחק בחברות פורד וג'נרל מוטורס "לייצר מכונות הנשמה, עכשיו!". אחת מאלפי התגובות שהציוץ הזה משך, שידרה את אותו טון בהול: "אנחנו יכולים לספק מכונות הנשמה, פולשניות ולא פולשניות. שמישהו יתקשר אלינו בדחיפות".

כותב הציוץ הוא ירון אורן-פינס, ישראלי שמציג עצמו כמהנדס מעמק הסיליקון. בזמן כתיבת הציוץ היו לו פחות מ-100 עוקבים בטוויטר. אבל לפי דיווח באתר "באז-פיד ניוז" האמריקני, שלושה ימים אחר כך מדינת ניו יורק שילמה לאורן-פינס 69.1 מיליון דולר. התשלום בוצע עבור 1,450 מכונות הנשמה במחיר של מעל ל-47 אלף דולר למכונה - יותר מפי שלושה מהמחיר הסטנדרטי בשוק.

אף מכונת הנשמה לא הועברה מעולם.

גורם רשמי במדינת ניו יורק אמר ל"באז-פיד ניוז" כי המדינה נכנסה לחוזה עם אורן-פינס בעקבות המלצה ישירה של הבית הלבן. כוח המשימה למאבק בקורונה של הממשל האמריקני הוא שהמליץ, על פי הדיווח, לחתום על החוזה עם ירון אורן-פינס. כמעט חודש אחר כך המדינה ביטלה את החוזה – וכעת היא מנסה להשיג את הכסף ששילמה. גורמים רשמיים סירבו לחשוף כמה הצליחה המדינה להשיג בחזרה.

דובר המשרד לשירותים כלליים בניו יורק לא השיב לסדרה של שאלות מפורטות בנוגע לעסקה שנעשתה עם ירון אורן-פינס. הוא רק אמר שהעסקה הופסקה וש"חלק גדול מהכסף הוחזר למדינה", לדבריו.

דונלד טראמפ קורונה
דונלד טראמפ קורונה | צילום: רויטרס

כשהושג בטלפון על ידי כתבי "באז-פיד ניוז", אמר ירון אורן-פינס: "לא אני ולא החברה שלי נספק תגובה בעניין", וניתק. הוא לא הגיב על הודעות טקסט שנשלחו אליו.

ציוץ שפורסם בטוויטר שעה לאחר הציוץ של אורן-פינס, יכול לספק רמז אפשרי לגבי תכניותיו. הציוץ עלה בחשבון טוויטר של יזם ישראלי בשם שגב בנימין, שלו 3 עוקבים בלבד - ביניהם אורן-פינס. בדיווח בארצות הברית מציינים כי בנימין פנה הפעם לשר הביטחון הישראלי, נפתלי בנט, והציע לספק מכונות הנשמה לישראל.

"שלום, מיהו איש הרכש שאפשר לפנות אליו?", כתב בנימין. "אני בעל חברה סינית וקיימת יכולת לשלוח 1,400 מכונות לארץ. אבקש שיחזרו אליי", כתב. זהו כמעט המספר המדויק של מכונות ההנשמה שהציע אורן-פינס למדינת ניו יורק. בנימין, שגם הוא עוקב אחרי אורן-פינס, השיב במענה לפניות הכתבים האמריקנים אליו: "אני לא עומד להגיב".