גורמים באיפא"ק (השדולה הפרו-ישראלית בקונגרס האמריקני) אמרו בשיחות סגורות עם מחוקקים בקונגרס: "יש לכם יד חופשית לבקר את ישראל בנוגע לתוכנית הסיפוח", כך מדווחת הלילה (בין רביעי לחמישי) סוכנות הידיעות היהודית JTA. בארגון הגיבו: "לא מעודדים ביקורת כנגד ממשלת ישראל". בהצהרה של הארגון מהחודש שעבר נכתב: "סיפוח יגביל את פתרון שתי המדינות". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

עד כה, בארגון שמרו על שתיקה בכל הנוגע להצהרות פומביות על הסיפוח המתקרב. אבל בחדרים סגורים, אומרים גורמים בכירים בארגון לחברי הקונגרס כי כל עוד לא יוגבל הסיוע האמריקני לישראל, ניתן לבקר את תוכנית הסיפוח והדבר לא יגרום להתנגשות או מתח עם ארגון הלובי הפרו-ישראלי. 

באיפא"ק הגיבו לפרסום בסוכנות הידיעות היהודית ואמרו שהם "לא מעודדים את חברי הקונגרס לצאת בביקורת כנגד ממשלת ישראל - הקו המנחה שלנו הוא לחזק את הברית בין ישראל לארה"ב". ולמרות זאת, לפי סוכנות הידיעות JTA - הלגיטימיות מצד איפא"ק למחוקקים בקונגרס לבקר את ישראל בנוגע לסיפוח, מהווה ללא ספק שינוי כיוון במדיניות של הארגון.  

לא נבהל מהמתקפה. טראמפ (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

באיפא"ק לא אישרו את הדברים ואף הצביעו על הצהרה של הארגון מה-11 במאי בה הזהיר את הקונגרס בנוגע לצמצום הקשרים עם ישראל, אם הסיפוח אכן יצא לפועל. "לנקוט בצעד שיחליש את הקשר החיוני בין שתי המדינות יהיה טעות", אמרו אז בארגון. 

אך מה שעוד אמרו בארגון הלובי-הישראלי באותה הצהרה, הוא שסיפוח יגביל את פתרון שתי המדינות והוסיפו שניתן לבקר את ישראל בנושא. אחד מהתורמים הגדולים בארגון הבהיר: "אנחנו אומרים לסנאטורים 'תרגישו חופשי לבקר את הסיפוח, אבל אל תפגעו בסיוע לישראל' ". 

איש סגל בקונגרס, ששוחח עם איפא"ק הסביר: "הם רוצים לוודא שחברי הקונגרס מבינים שזה הזמן להזהיר את ישראל, אבל לא לפגוע בהבנות בין שתי המדינות".