ארגון הבריאות העולמי הזהיר - אך רשימת המדינות הרוכשות מתארכת: שורה של מדינות אפריקניות הזמינו משקה המיוצר במדגסקר, בטענה שהוא יעיל כתרופה נגד קורונה. הרכישות נמשכות למרות שארגון הבריאות העולמי הזהיר: יעילותו של המשקה לא הוכחה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נשיא מדגסקר, אנדרי רוג'אלינה, השיק את התרופה בהצהרה לתקשורת, במהלכה שתה מבקבוק ממותג וטען שהתרופה כבר ריפאה שני בני אדם. השיקוי מבוסס על צמחים שהוכחו כיעילים בתרופות נגד מלריה, אך הוא לא עבר בדיקות מדעיות בינלאומיות מוכרות. בזמן שנשיא מדגסקר הילל את יעילותו, ארגון הבריאות העולמי הזהיר שהיא צריכה להיבחן – כמו גם תופעות הלוואי הנגרמות ממנו.

למרות זאת משלחת מטנזניה כבר נחתה במדגסקר בסוף השבוע ואספה משלוח של התרופה. במדגסקר סיפקו עד כה אלפי בקבוקים של "COVID-19 אורגניקס". טנזניה, גינאה המשוונית, הרפובליקה המרכז אפריקנית, הרפובליקה של קונגו והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ליבריה וגינאה-ביסאו – כולן כבר קיבלו אלפי מנות של קוביד19 אורגניקס, ללא עלות.

הקורונה באפריקה
הקורונה באפריקה | צילום: רויטרס

במשרדו של נשיא מדגסקר אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס שכעת במדינה יתחילו למכור את התרופה, והיא תוכל להירכש בתוך גבולות המדינה במחיר של כ-40 סנטים אמריקניים. ראשי מדינות אפריקניות נוספות אמרו שהם מעוניינים בהזמנות.

ראש זרוע אפריקה בארגון הבריאות העולמי, מטשידיסו מואטי, אמרה שהיא מוטרדת מכך שאנשים ששתו את המוצר עלולים לחוש שהם חסינים כעת לקורונה - ולהתנהל בחוסר אחריות. "אנחנו חוששים ששיווק המוצר הזה כאמצעי מניעתי עלול לגרום לאנשים לחוש בטוחים", היא אמרה.

במדגסקר נמנו בסוף השבוע 225 חולי קורונה מאומתים. 98 הבריאו במדינה, ועד כה לא נפטרו אזרחים במדגסקר מנגיף קורונה.

האיחוד האפריקני אמר שניסה לקבל את המידע על התרופה ממדגסקר, וכי כשיקבל אותו יעביר אותו לביקורת במרכז האפריקני למניעת מחלות. "הביקורת תתבסס על טכניקות גלובליות ונורמות אתיות כדי להשיג תוצאה מדעית הולמת", נאמר באיחוד האפריקני.