"הלילה הזה – כולנו בבתים": ועידת ארגון רבני אירופה יוצאת היום (שלישי) ביוזמה מיוחדת ערב החג, שכוללת גרסה לשיר מתוך ההגדה, שאיתו נחגוג מחר מסביב לשולחן הסדר המצומצם. בארגון החליטו לכתוב גרסה מקורית ל"מה נשתנה", אותה הקליטו באפליקציית זום – כל רב ממדינתו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בעיבוד החדש לשיר המוכר, מביעים הרבנים במילותיהם את הגעגוע לשגרה הפשוטה – זו שמאפיינת את ערי המדינות האירופיות השונות. למשל, הרב הראשי של ברצלונה דניאל אשכנזי שר: "שבכל הלילות ברצלונה משחקת ומסי מבקיע שערים; הלילה הזה – אין משחקים". הרב דורון נעים, המשמש כרב הראשי של העיר טולוז שבצרפת, מזכיר בקליפ את הקרואסון, הבאגט והשאנסונים שמילאו את הרחובות הצרפתיים עד לאחרונה.

כך הזכיר גם הרב ממוסקבה את הכיכר האדומה שהייתה "מוארת ושמחה", בבריטניה את הנסיעות ברכבת התחתית שהופסקו לטובת מניעת ההתקהלויות ובאוסטריה שרים: "שבכל הלילות אנו שומעםי קונצרטים וזמירות, הלילה הזה – האולמות כולם סגורים".

מקמות ריקים בעולם
רחובות אירופה הריקים בימי הקורונה | צילום: David_Ramos_getty, getty images

נשיא ועידת רבני אירופה והרב הראשי של מוסקווה, הרב פנחס גולדשמידט, סיפר על היוזמה לקראת חג הפסח השונה בשל המצב: "בימים כאלה מתוחים וקשים חשוב להכניס קצת רוח הומוריסטית ומהנה".

"אין ספק שהשנה הפסח לא יהיה כמו כל שנה. עצם זה שכולנו בבתים מבודדים ולא יכולים לחגוג את החג עם כל בני המשפחה, גרם ללא מעט אנשים בקהילות היהודיות אצלנו לעצב רב", הוסיף. הרב הדגיש כי היוזמה באה במטרה לייצר קרבה בין הקהילות, שנאלצות לחגוג את פסח השנה באווירה שונה לחלוטין מבימים כתיקונם: "החלטנו שדרך הפרויקט הזה כולנו אומנם נהיה רחוקים, כל אחד במדינתו הוא, אבל בלב כולנו יחד, ואת הוירוס הזה נעבור יחד - באחווה ובסולידריות"